دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک: معرفی دانشگاه، شرایط اخذ پذیرش و هزینه‌ها

دانشگاه آتاتورک یک موسسه‌ی آموزش عالی است که در محوطه‌ی شهر ارزروم ترکیه واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۹۵۷ تاسیس شده و دارای چندین دانشکده و کالج است. این دانشگاه رشته‌های مختلفی را در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد. از لحاظ کیفیت علمی و آموزشی دانشگاه آتاتورک یکی از دانشگاه‌های خوب در ترکیه به شمار می‌آید و مدرک تحصیلی اعطاء شده به دانشجویان توسط این دانشگاه دارای اعتبار بسیار بالایی است. هر سال دانشجویان بومی و بین‌المللی بسیاری برای ادامه تحصیل در این دانشگاه اقدام می‌کنند. این دانشگاه به منظور جذب دانشجو امتحان ورودی برگزار می‌کند. همچنین سوابق تحصیلی و نمرات دانشجویان در مقاطع تحصیلی قبلی به عنوان امتیاز مد نظر قرار داده می‌شوند و در قیولی درخواست پذیرش تحصیلی آنها نقش مهمی دارند.

دانشگاه آتاتورک

تعداد دانشکده‌ها، کالج و موسسه‌های آموزشی دانشگاه آتاتورک

این دانشگاه شامل ۲۲ دانشکده، ۱۸ کالج، ۸ موسسه‌ی آموزشی و ۳۰ مرکز پژوهشی و تحقیقاتی است. پردیس اصلی دانشگاه در شهر ازمیر قرار دارد. باید بدانید که شهر ازمیر بزرگ‌ترین شهر آناتولی شرقی به شمار می‌آید. امروزه این دانشگاه به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز علمی و تحقیقاتی شهر ازمیر محسوب می‌شود. در طول سال‌های بعد از تاسیس، این دانشگاه توانسته است موفقیت‌های بسیاری را در زمینه‌های مختلف آموزشی و علمی و همچنین زمینه‌های فرهنگی در منطقه‌ی شرقی ترکیه به ارمغان بیاورد. در این متن به معرفی دانشکده‌ها و رشته‌های موجود در این دانشگاه خواهیم پرداخت. همچنین اطلاعاتی در مورد نحوه‌ی اخذ پذیرش تحصیلی، تحصیل در ازمیر و به طور کلی شرایط زندگی دانشجویی در ترکیه در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

آشنایی با دانشکده‌های دانشگاه آتاتورک

همانطور که در بالا اشاره شد، دانشگاه آتاتورک به طور کلی دارای ۲۲ دانشکده است. این دانشکده‌ها عبارت هستند است: دانشکده‌ی آموزش از راه دور، دانشکده‌ی طراحی و معماری، دانشکده‌ی کشاورزی، دانشکده‌ی علوم، دانشکده‌ی ادبیات، دانشکده‌ی اقتصاد و تجارت، دانشکده‌ی پزشکی، دانشکده‌ی دندانپزشکی، دانشکده‌ی آموزش کاظم کارابکیر، دانشکده‌ی علوم زمین، دانشکده‌ی مهندسی، دانشکده‌ی الهیات، دانشگاه شیلات،  دانشکده‌ی هنرهای زیبا، دانشکده‌ی ارتباطات، دانشکده‌ی داروسازی،  دانشکده‌ی حقوق، دانشکده‌ی زمین شناسی التو، دانشکده‌ی علوم بهداشت، دانشکده‌ی تربیت بدنی و دانشکده‌ی گردشگری.

دانشکده‌ی دندانپزشکی

همچنین این دانشگاه دارای چندین کالج است که در زمینه‌های مختلف علمی و فنی فعالیت‌های بسیاری دارند. مهم‌ترین کالج‌های دانشگاه آتاتورک ارزروم عبارت هستند از : مدرسه‌ی فنی و حرفه‌ای عدالت، کالج فنی و حرفه‌ای ارزروم، کالج فنی و حرفه‌ای خدمات بهداشتی و درمانی ارزروم، دبیرستان تربیت بدنی و ورزش، کالج فنی و حرفه‌ای آشکال، کالج فنی و حرفه‌ای هینیس، کالج فنی و حرفه‌ای اسپیر حمزه پولات، کالج فنی و حرفه‌ای نارمان، کالج فنی و حرفه‌ای التو، کالج فنی و حرفه‌ای هوراسان، کالج فنی و حرفه‌ای شنکایا و کالج فنی و حرفه‌ای پاسینلر. همچنین باید اضافه کرد که دانشگاه اتاتورک دارای چندین موسسه و مرکز علمی و تحقیقاتی است و خدمات ارزنده‌ی بسیاری را در زمینه‌ی آموزش و تعلیم و تربیت ارائه می‌دهد.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه آتاتورک

آن دسته از داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آتاتورک ارزروم را دارند، باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند. دانشجویان بومی و دانشجویان خارجی در آزمون معین شرکت می‌نمایند. داوطلبان برای اخذ پذیرش تحصیلی باید حداقل نمره‌ی قبولی تعیین شده را در این آزمون کسب کنند. با این حال کسب حداقل نمره قبولی، موافقت با درخواست اخذ پذیرش تحصیلی داوطلبان را تضمین نمی‌کند. چرا که دانشگاه با بررسی سوابق تحصیلی و توانایی‌های علمی داوطلبان به صورت رقابتی آنها را به عنوان دانشجویان آینده انتخاب می‌نماید. همانطور که می‌دانید بیشتر دانشگاه‌های ترکیه  مدرک آزمون YOS  را قبول می‌کنند. برای ادامه تحصیل در این دانشگاه نیز داوطلبان باید نمره‌ی قبولی در آزمون YOS، GMAT، GRE یا SAT را کسب نمایند. به منظور ارسال درخواست پذیرش تحصیلی خود می‌توانید به وب سایت رسمی این دانشگاه به آدرس  https://atauni.edu.tr  مراجعه نمایید. شرایط تحصیل در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف می‌توانند با یکدیگر متفاوت باشند. بنابراین لازم است قبل از اقدام به ارسال درخواست پذیرش خود از شرایط رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر خود اطلاع کسب کرده و مدارک لازم را به صورت کامل و دقیق آماده کنید.

همچنین دانشگاه مدارکی را به عنوان مدارک اولیه از داوطلبان درخواست خواهد کرد. مدارک اولیه‌ی لازم برای ارسال درخواست پذیرش تحصیلی عبارت هستند از

– ارائه‌ی مدرک تحصیلی مقطع قبلی به همراه ترجمه‌ی رسمی آن به زبان ترکی

– ارائه‌ی ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی به همراه ترجمه‌ی رسمی به زبان ترکی

– ارائه‌ی مدرک معتبر زبان ترکی یا مدرک معتبر زبان انگلیسی

– دریافت فرم مربوط به ثبت نام و تکمیل صحیح و کامل آن

– پرداخت هزینه‌های تعیین شده برای ثبت نام

– ارائه‌ی گواهی تمکن مالی به منظور اثبات پشتیبانی مالی برای ادامه تحصیل و زندگی در کشور ترکیه

– ارائه‌ی تصویر صفحات گذرنامه

– ارائه‌ی عکسی که در سال جاری گرفته شده و با ظاهر کنونی داوطلب و عکس گذرنامه همخوانی داشته باشد

– ارائه‌ی مدارک مربوط به بیمه‌ی دانشجویی

اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

بعد از اینکه داوطلب موفق به کسب اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر شد، باید اقدامات لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی را نیز انجام دهد. برای دریافت ویزای تحصیلی باید نامه‌ی پذیرش دریافت شده از دانشگاه مورد نظر را ارائه کنید. دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی باید به سفارتخانه یا کنسولگری کشور ترکیه در در کشور خودشان مراجعه نمایند. در این مرحله ویزای ۳۰ روزه برای دانشجویان صادر می‌شود. دانشجویان در مدت این ۳۰ روز فرصت دارند وارد خاک ترکیه شده و اقدامات لازم جهت اخذ ویزای اقامت تحصیلی را انجام دهند. باید به این نکته‌ی مهم توجه کنید که برای دریافت ویزا بایستی به صورت آنلاین از سفارتخانه کشور ترکیه وقت مصاحبه رزرو کنید. می‌توانید مدارک را به صورت آنلاین به سفارت ارسال کنید (ممکن است سفارت برخی از مدارک را به صورت اصل از داوطلبان بخواهد. در این صورت داوطلب باید نسبت به ارسال اصل مدارک درخواستی از طریق پست یا ارائه‌ی حضوری آنها اقدام کند). سفارت پس از بررسی درخواست و مدارک شما زمان مصاحبه را تعیین می‌کند. لازم است داوطلبان در زمان تعیین شده به صورت حضوری در سفارت خانه حاضر شوند.

اخذ اقامت دائم ترکیه بعد ازفارغ التحصیلی از دانشگاه

از سال  ۲۰۱۶ ترکیه با تغییر قوانین، امکان اقامت پس از تحصیل دانشجویان خارجی را فراهم آورد. ۲ اصلاحیه‌ی مهم به شرح زیر هستند :

– دانشجویان خارجی مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بصورت قانونی اجازه‌ی کار دانشجویی یا همان کار هم زمان با تحصیل در ترکیه را دارند.

– دانشجویان خارجی بعد از اخذ یک مدرک تحصیلی در دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند تا حداکثر یک سال ویزای خود را تمدید کنند تا در این زمان برای یافتن کار اقدام کنند.

باید به این نکته توجه کرد که هر فردی که بخواهد در ترکیه به صورت قانونی کار کند نیاز به اخذ اجازه‌ی کار از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه را دارد.

برای پیدا کردن کار می‌توانید از طریق اینترنت اقدام به جستجوی کار کنید. همچنین باید یک رزومه‌ی بسیار قوی در رابطه با تخصص‌ها و سابقه کار و تحصیلات خود را به طور کامل ارائه نمایید. در ترکیه شرکت‌های بین المللی بسیاری وجود دارند که به زبان روسی، آلمانی، انگلیسی، یا ایتالیایی صحبت می‌کنند ودانشجویانی که مسلط به زبان‌های خارجی باشند شانس بیشتری برای یافتن شغل مناسب خواهند داشت.

امکان اشتغال در سفارت خانه‌ها، کنسول گری‌ها و سازمان‌های غیر دولتی نیز وجود دارد. اما برای ورود به این مشاغل رقابت بسیار شدید است. در ترکیه عطش بسیاری برای یادگری زبان انگلیسی وجود دارد. بنابراین یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید آموزش زبان انگلیسی در آموزشگاه‌ها یا به صورت خصوصی است. به این منظور باید دارای مدرک زبان انگلیسی معتبری داشته باشید.

همچنین برخی از شرکت‌های بین المللی یا سازمان‌های مطبوعاتی که برای برخی از شعبه‌های خود در سراسر ترکیه نیاز به روزنامه نگار، ویراستار و سردبیر دارند امکان استخدام را برای فارغ التحصیلان خارجی فراهم می آورند.

شرایط زندگی و تحصیل در شهر ارزروم ترکیه

ارزروم

جاذبه‌های توریستی ارزروم

علاوه بر اینها می‌توان گفت که ارزروم یکی از بهترین شهرهای دانشجویی و مقصدهای تحصیلی در کشور ترکیه به شمار می‌آید. چرا که هزینه‌ی زندگی در این شهر در مقایسه با دیگر شهرهای ترکیه و شهرهای اروپایی بسیار پایین‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. می‌توان گفت هر دانشجو برای زندگی در شهری مانند ارزروم ماهانه به ۳۰۰ الی ۶۵۰ دلار در ماه نیاز دارد. البته باید اضافه کرد که هزینه‌های زندگی بسته به سبک زندگی دانشجو و محل زندگی او می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال دانشجویان می‌توانند از امکانات رفاهی دانشگاه مانند خوابگاه یا سلف دانشجویی بهره مند شوند و با هزینه‌ی کمتری اقامت و خوراک خود را تهیه نمایند. همچنین دانشجویان می‌توانند به منظور کاهش هزینه‌های اجاره‌ی مسکن و هزینه‌های قبوض انرژی به صورت مشترک یک آپارتمان را اجاره کنند.

در حال حاضر شهریه‌ی تحصیلی دانشگاه‌های دولتی در ترکیه افزایش یافته است. با این حال هنوز هم هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه بسیار پایین‌تر از دانشگاه‌های اروپایی است. شهریه‌های تحصیلی هر ترم در دانشگاه می‌توانند بسته به رشته‌ی تحصیلی و مقطع تحصیلی متفاوت باشند. به طور میانگین برآورد هزینه‌ی شهریه دانشگاه در سال بین ۱۵۰۰ الی ۳۰۰۰ یورو است.

می‌توان گفت که ترکیه یک مقصد تحصیلی عالی برای دانشجویان بین المللی، به ویژه دانشجویان ایرانی است و سالانه دانشجویان ایرانی بسیاری برای ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه اقدام می‌کنند. دانشگاه‌های معتبر ترکیه دارای کیفیت علمی و آموزشی بالایی در سطح جهانی هستند و خدمات خوبی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهند. بنابراین مدرک اعطاء شده توسط دانشگاه‌های معتبر ترکیه مورد قبول بیشتر موسسات و دانشگاه‌های بین المللی است و شما با داشتن یک مدرک معتبر تحصیلی می‌توانید در انتظار آینده‌ی شغلی خوبی نیز باشید.

علاوه بر اینها نزدیکی فرهنگی و جغرافیایی با کشور ترکیه دانشگاه‌های این کشور را به یکی از پرطرفدارترین مقصدهای تحصیلی برای ایرانیان تبدیل کرده است. تشابهات دینی و فرهنگی با کشور ترکیه باعث می‌شود که ایرانیان مهاجر در این کشور احساس غربت زیادی نکنند. همچنین کشور ترکیه دارای مرز مشترک با کشور ایران دارد و رفت و آمد به این کشور بسیار آسان‌تر از سایر کشورها است. هزینه و زمان رفت و آمد به کشور ترکیه در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین‌تر است.

امکانات رفاهی دانشگاه آتاتورک

بیمارستان آموزشی

دانشگاه آتاتورک به منظور تأمین رفاه و آسایش دانشجویان خود امکانات بسیاری را در اختیار آنها قرار می‌دهد. برای مثال این دانشگاه دارای یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین بیمارستان‌های آموزشی و تحقیقاتی در کشور ترکیه است. بیمارستان دانشگاه نقش مهمی در سلامت و بهداشت آناتولی شرقی و منطقه‌ی شرقی دریای سیاه دارد. دانشجویانی که زیر ۲۵ سن دارند، می‌توانند از خدمات بهداشتی و پزشکی دانشگاه که در طول ۲۴  ساعت روز ارائه می‌شوند، به صورت رایگان بهره مند شوند. همچنین مراکز اجتماعی و فرهنگی بسیاری در پردیس دانشگاه آتاتورک وجود دارد. برای مثال سالن‌های تئاتر، سالن‌های بدنسازی و باشگاه‌های ورزشی، استخرهای شنا و …  برای بهره مندی و استفاده‌ی دانشجویان ساخته شده‌اند. علاوه بر اینها دانشگاه فعالیت‌های فرهنگی و هنری بسیاری را در طول سال برگزار می‌کند که دانشجویان می‌توانند در آنها شرکت کنند. به عنوان نمونه می‌توان به برگزاری دوره‌های رقص‌های سنتی، موسیقی فولکلور ترکی، موسیقی و نمایش غرب و …  برای افرادی که علاقه مند به یادگیری و شرکت در آنها هستند اشاره کرد.

کتابخانه‌ی دانشگاه آتاتورک

یکی دیگر از امکانات مهم و برتر این دانشگاه، کتابخانه‌ی بسیار مجهز آن است. کتابخانه‌ی پردیس آتاتورک عضو شبکه‌ی اطلاعاتی آکادمی ملی آنلاین است. این کتابخانه دارای نسخه‌های چاپی، نسخه‌های الکترونیکی، کتاب‌های خطی و کتاب‌های تاریخی است. همچنین کتابخانه‌ی دانشگاه دارای اتاق‌های مطالعه‌ی عمومی و اتاق‌های مطالعه‌ی خصوصی است تا دانشجویان بتوانند در آنها به مطالعه پرداخته و اهداف آموزشی خود را راحت‌تر دنبال کنند.

یکی دیگر از امکانات خدماتی و رفاهی مهم که پردیس آتاتورک برای دانشجویان فراهم کرده است، مشارکت در برنامه‌ی اراسموس پیلوت است. این دانشگاه به همراه دانشگاه‌های اروپایی این پروژه را برگزار می‌کند. دانشجویان می‌توانند به صورت مهمان یا دانشجوی انتقالی یک یا چند ترم نحصیلی را در دانشگاه‌های دیگر تحصیل کنند. حدود ۲۳۲۳ هزار دانشجوی بین المللی در دپارتمان‌های مختلف تحت این برنامه تحصیل می‌کنند. از این تعداد ۱۳۶۶ دانشجو در مقطع کارشناسی، ۴۲۳ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد  و ۴۵۱ دانشجو در مقطع دکترا هستند.

به طور کلی می‌توان گفت که تحصیل در دانشگاه اتاتورک ارزروم می‌تواند یک تجربه‌ی بسیار عالی از دوران دانشجویی باشد. دانشجویان علاوه بر تحصیل در یک دانشگاه عالی و پیشبرد اهداف تحصیلی‌شان می‌توانند یک زندگی شاد و مفرح را در این شهر ارزروم تجربه کنند. برخورداری از مدرک دانشگاهی آتاتورک می‌تواند مسیر کاری دانشجویان را در آینده تعیین کند. شما می‌توانید پس از فارغ التحصیلی از این دانشگاه وارد بازار کار شده و آموخته‌های خود را به صورت عملی و حرفه‌ای به کار بگیرید و در عین حال درآمد خوبی نیز داشته باشید.