دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه (hacettepe university) در سال ۱۹۶۷ میلادی راه اندازی گردید. این دانشگاه دولتی در شهر آنکارا واقع شده و یکی از دانشگاههای ممتاز ترکیه محسوب می گردد. دانشگاه حاجت تپه دارای دانشکده ها مختلفی بوده و دانشگاه جامع و عمومی محسوب می شود. انواع رشته های گروه علوم پزشکی، علوم مهندسی، علوم انسانی، علوم طبیعی و کاربردی و رشته های هنری در آن تدریس می گردند. دانشگاه دارای دو سایت است. دانشکده های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و سایر دانشکده های گروه علوم پزشکی در سایت اصلی که در منطقه قدیمی آنکارا و در داخل شهر قرار دارد واقع شده اند. مابقی دانشکده ها در سایت دوم دانشگاه که در فاصله ۱۳ کیلومتری شهر واقع شده و دارای ۶ میلیون متر مربع فضای سبز است قرار دارند. زبان تدریس دانشگاه حاجت تپه انگلیسی است. علاوه بر این برخی رشته ها به زبان‌های فرانسه، ترکی و آلمانی نیز تدریس می شوند.

دانشگاه دارای تعداد ۳ بیمارستان در داخل سایت اصلی بوده که علاوه بر خدمات پزشکی برای کارآموزی و دوره های بالینی دانشجویان گروه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در سال ۲۰۱۹ دانشگاه حاجت تپه طبق سیستم رتبه بندی جهانی دانشگاه ها موسوم به QS در رتبه ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ دانشگاه های برتر جهان قرار گرفته است. همچنین در سال ۲۰۱۹ دانشگاه علوم پزشکی حاجت تپه رتبه ۳۴۳ جهانی را بدست آورده و بعد از دانشگاه علوم پزشکی استانبول با رتبه ۳۳۲ در رده دوم دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه جای گرفته است. دانشگاه حاجت تپه در زمینه رشته های فنی و مهندسی نیز رتبه ۴۰۱ تا ۴۵۰ جهانی را در سیستم رتبه بندی جهانی QS کسب نموده است. دانشگاه حاجت تپه در سال ۲۰۱۹ رتبه ۳۳ دانشگاه های اروپای شرقی و آسیای مرکزی را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این طبق سیستم رتبه بندی تایمز دانشگاه حاجت تپه در سال ۲۰۱۹ رتبه ۵۰۱ تا ۶۰۰ جهانی را کسب نموده است.

دانشگاه بیش از ۴۸ هزار دانشجو داشته و تعداد دانشجویان بین المللی دانشگاه در سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۰۰۰ نفر برآورد می شود. در سال ۱۹۵۴ با راه اندازی مرکز بهداشت کودکان به عنوان بخشی از دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت تپه شروع به فعالیت نمود. در سال ۱۹۵۷ میلادی سنگ بنای دانشگاه حاجت تپه با راه اندازی بیمارستان و مدرسه عالی بهداشت کودکان گذاشته شد. در سال ۱۹۵۸ میلادی آموزش، تدریس و فعالیتهای تحقیقاتی دانشگاه شروع شد.

دانشگاه حاجت تپه جزو دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت بوده و کلیه رشته های گروه پزشکی و مدارک صادره از دانشگاه مورد ارزشیابی قرار می گیرد. بنابراین دانشجویان پس از تحصیل می توانند به سهولت وارد بازار کار ایران شده و یا در دانشگاه‌های ایران و سایر کشورهای دیگر به ادامه تحصیل بپردازند.

نکته قابل ذکر این است که دانشگاه حاجت تپه در سال ۲۰۱۸ میلادی رتبه ۲۰۸ جهانی و رتبه نخست ترکیه در علوم پزشکی را کسب نمود که رتبه بسیار مطلوبی برای این دانشگاه محسوب می شود. شهر آنکارا محل دانشگاه حاجت تپه دومین شهر بزرگ ترکیه بوده و در زمینه های صنعت، بانکداری، پوشاک و حمل و نقل در ترکیه پیشرو است. صنایع بزرگ ترکیه مانند خودروسازی، نساجی، لوازم الکترونیکی و خانگی در آنکارا مستقر بوده و سهم بزرگی در رشد اقتصادی ترکیه بر عهده دارند.

دانشکده های دانشگاه حاجت تپه

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده دندان پزشکی
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده علوم بهداشت
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده فیزیوتراپی و توانبخشی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده علوم ورزشی و دانشکده ادبیات و زبانهای خارجی است.

مدارس عالی و انستیتوهای دانشگاه حاجت تپه نیز مشتمل بر مدرسه عالی واکسینولوژي، مدرسه عالی مطالعات ترکی، مدرسه عالی مطالعات جمعیتی، مدرسه عالی بهداشت عمومی، مدرسه عالی علوم هسته ای، مدرسه عالی علوم عصب شناسی، مدرسه عالی بهداشت کودکان، مدرسه عالی انفوماتیک، مدرس عالی علوم اجتماعی، مدرسه عالی علوم مهندسی، مدرسه عالی علوم بهداشت، مدرسه عالی هنرهای زیبا، مدرسه عالی علوم آموزشی، انستیتو سرطان و انستیتو آتاتورک هستند. دانشگاه حاجت تپه دارای دو مدرسه کاربردی به نام های مدرسه زبان‌های خارجی و مدرسه تکنولوژی حرفه ای است. دانشگاه حاجت تپه دارای تعدادی مدرسه حرفه ای نیز بوده که علوم مختلفی در آن تدریس می کردند. از جمله مدارس حرفه ای می توان مدرسه حرفه ای علوم اجتماعی، مدرسه حرفه ای خدمات بهداشت، مدرسه حرفه ای منطقه صنعتی باشکنت و مدرسه حرفه ای مناطق صنعتی سازمان یافته دانشگاه حاجت تپه را معرفی نمود.      

رشته های دانشگاه حاجت تپه 

دانشگاه حاجت تپه دارای ۱۴ دانشکده، ۱۴ انستیتو و مدرسه عالی، ۲ مدرسه کاربردی، یک مدرسه هنرهای زیبا، ۶ مدرسه حرفه ای و ۹۲ مرکز تحقیقاتی کاربردی است. دانشگاه حاجت تپه به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر و پیشرو در ترکیه همواره ارزش های جهانی و توسعه اجتماعی را در اولویت برنامه های خود قرار داده و در رشته های هنر، تکنولوژي و علوم جزو دانشگاه‌های معتبر ترکیه محسوب می گردد.

معرفی رشته پزشکی

دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت تپه از نظر سطح علمی رتبه دوم در میان دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه را داراست. این دانشکده جزو معتبرترین دانشکده پزشکی ترکیه بوده و جزو رتبه های برتر جهانی است. دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت تپه در پردیس اصلی دانشگاه و در منطقه قدیمی آنکارا قرار دارد. در پردیس اصلی دانشگاه دانشکده های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، پرستاری، مرکز سرطان شناسی، کتابخانه علوم پزشکی، دانشکده فیزیوتراپی و توان بخشی، مرکز بهداشت کودکان و بیمارستان های دانشگاه حاجت تپه در پردیس اصلی قرار دارند.

دانشگاه حاجت تپه جزو دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت ایران بوده و کلیه رشته های گروه علوم پزشکی این دانشگاه از نظر وزارت بهداشت ایران دارای اعتبار هستند. طول دوره پزشکی دانشگاه حاجت تپه شش سال بوده و دانشجویان طی سه سال اول تحصیل به فراگیری علوم پایه، آزمایشگاههای پزشکی، شناخت بدن انسان، انواع بیماریها و دروس دیگر می پردازند. در سالهای چهارم و پنجم دوره های کارآموزی و بالینی در بیمارستان ها و کلینیک های دانشگاه برگزار گردیده و دانشجویان بطور عملی به شناخت بیماریها و روشهای درمان آن آشنا می شوند. سال ششم به دورن انترنی و کسب تجربه عملی طبابت مربوط خواهد بود. دانشجویان در این سال همانند یک پزشک در بیمارستان ها و کلینیک های زیر نظر دانشگاه به ویزیت بیماران پرداخته و تجربه طبابت را کسب می نمایند.

با توجه به برگزاری رشته پزشکی به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی و سطح بالای آموزش دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت تپه در ترکیه و جهان، دانشجویان پس از فراغت از تحصیل دارای تجربه و دانش گرانبهایی در رشته پزشکی بوده و مدرک معتبر جهانی پزشکی دریافت می نمایند. امکان کار و ادامه تحصیل در تخصص های پزشکی در کلیه دانشگاه ها و کشورهای مختلف برای دانشجویان وجود خواهد داشت. فارغ التحصیلان دارای گواهی بین المللی شده و می توانند در هر کشوری اقدام به طبابت نمایند.     

معرفی رشته دندان پزشکی

رشته دندان پزشکی در دانشگاه حاجت تپه از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار است. طول مدت تحصیل رشته دندان پزشکی ۵ سال بوده و دانشجویان به مجموعه متنوعی از دروس نظری، آزمایشگاهی، بالینی و کلینیکی مواجه می شوند. کسب تجربه عملی در کلینیک ها و کار با دستگاه‌های مدرن و پیشرفته لیزری در تشخیص و درمان بیماری‌ها و کارهای پروتز و زیبایی از جمله خصوصیات رشته دندان پزشکی دانشگاه حاجت تپه محسوب می شود. دانشکده دندان پزشکی و رشته دندان پزشکی دانشگاه حاجت تپه جزو دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت ایران بوده و مدارک آن کاملا در ایران ارزش یابی می گردند. مدرسه دندان پزشکی در سال ۱۹۶۳ میلادی به عنوان بخشی از دانشکده پزشکی و علوم بهداشت دانشگاه حاجت تپه راه اندازی گردید. این مدرسه دومین مدرسه دندان پزشکی ترکیه محسوب می شد و در سال ۱۹۷۱ تبدیل به دانشکده دندان پزشکی دانشگاه حاجت تپه شد.

اولین سری دانشجویان دانشکده دندان پزشکی در سال ۱۹۶۸ میلادی فارغ التحصیل شدند. تا سال ۲۰۱۸ تعداد ۳۷۷۲ دانشجوی کارشناسی ارشد، ۳۱۷ دانشجوی دکتری دندان پزشکی و ۸۳ متخصص دندان پزشکی از دانشگاه حاجت تپه فارغ التحصیل شدند. تعداد دانشجویان در حال تحصیل دانشکده دندان پزشکی ۶۳۵ نفر بوده و بطور تمام وقت مشغول به تحصیل هستند. زبان تحصیل دوره دندان پزشکی دانشگاه حاجت تپه ترکی بوده و دانشجویان به فراگیری دروس نظری و عملی مربوط به علوم پایه، دندان پزشکی، اخلاق، آمار، ارتباطات و تحقیقات می پردازند. تعداد چهار کلاس درس بزرگ با ظرفیت ۱۹۰ تا ۲۲۰ دانشجو با کامپیوتر و ویدئو پروجکشن، اتاق‌های دارای کابینت و کمدهای قفل دار برای دانشجویان، اتاق استراحت، اتاق کامپیوتر و سالن هنری، آزمایشگاه رادیولوژی، فروشگاه دندان پزشکی، دپارتمان های رادیولوژی دندان، پروتز، جراحی فک و صورت، ارتودنسی، پریودنسی و واحدهای سرویس فنی بخشی از امکانات پیشرفته و مجهز دانشکده دندان پزشکی دانشگاه حاجت تپه بشمار می روند.

دانشگاه حاجت تپه دارای کلینیک های دندان پزشکی متعددی است که سالانه حدود ۸۰ هزار بیمار را ویزیت و مداوا می نمایند. دانشکده از سال ۲۰۰۴ عضو انجمن دندان پزشکی اروپا بوده و دانشجویان و پرسنل دانشکده تحت برنامه اراسموس از سال ۲۰۰۷ با دانشگاه های کشورهای اروپایی در حال تبادل هستند.     

معرفی رشته داروسازی

دانشکده داروسازی یکی دیگر از دانشکده های معتبر  و جهانی دانشگاه حاجت تپه بوده که در پردیس اصلی دانشگاه در داخل شهر آنکارا واقع شده است. دانشکده داروسازی دارای سه بخش علوم پایه داروسازی، علوم حرفه ای داروسازی و تکنولوژي داروسازی است. دانشکده داروسازی دانشگاه حاجت تپه به عنوان یکی از قطب های علمی و پیشرو در علم داروسازی در ترکیه محسوب می شود. هر کدام از بخش های دانشکده داروسازی دارای تعداد دپارتمان زیر مجموعه بوده که گرایشها و رشته های مختلف علم داروسازی در آن تدریس می شود. بخش علوم حرفه ای داروسازی دارای دپارتمان های فارماکولوژی، فارماکونوزی، گیاهی دارویی، شیمی داروی، تاکسیکولوژي دارویی، مدیریت داروخانه و داروخانه کلینیکی است. بخش تکنولوژی دارویی شامل دپارتمان های بیوتکنولوژي دارویی، تکنولوژي دارویی و رادیو فارماسی است. بخش علوم پایه دارویی نیز شامل دپارتمان های شیمی تجزیه، بیوشیمی، علوم دارویی پایه و میکروبیولوژی دارویی است.

در خصوص تاریخچه دانشکده داروسازی باید گفت که مدرسه داروسازی دانشگاه حاجت تپه در سال ۱۹۶۷ میلادی راه اندازی گردید و در فوریه سال ۱۹۷۱ به عنوان دانشکده داروسازی دانشگاه حاجت تپه شروع به فعالیت نمود. دوره تحصیل در رشته دکترای حرفه ای داروسازی ۵ سال بوده و زبان تدریس ترکی است. دانشجویان باید دروس اجباری و اختیاری را از دپارتمان های مختلف دانشگاه با موفقیت بگذرانند. دانشجویان با عنوان داروساز فارغ التحصیل شده و مدارک آنها توسط وزارت بهداشت ترکیه تائید و صادر می گردد. دانشکده داروسازی دارای ۳ سالن سخنرانی بزرگ با ظرفیت ۲۰۰ نفر و ۶۰ نفر بوده، همچنین تعداد ۴ آزمایشگاه دانشجویان، ۱۴ آزمایشگاه تحقیقاتی، کتابخانه، سالن سمینار، سالن کنفرانس با ظرفیت ۱۴۰ نفر، یک موزه دارو و یک هرباریوم، واحد اطلاعات دارویی و آزمایشگاه ساخت همودیالیز از جمله امکانات و تجهیزات دانشکده داروسازی دانشگاه حاجت تپه محسوب می شوند.

طبق برنامه اراسموس و سیستم آموزشی بولونیا دانشجویان زیادی ۲ ترم از دوره تحصیل خود را در دانشگاه های معتبر اروپایی به تحصیل مشغول می شوند. همچنین دانشکده داروسازی دانشجویان زیادی از سایر دانشگاه های اروپایی برای یک ترم و یا کل دوره تحصیل پذیرش می نماید. 

معرفی رشته های پیراپزشکی

رشته های پیراپزشکی در دانشکده علوم بهداشت دانشگاه حاجت تپه تدریس و عرضه می شوند. رشته هایی مانند فیزیوتراپی و توان بخشی در دانشکده فیزیوتراپی و توانبخشی ارائه می شود. رشته های شنوایی سنجی، گفتار درمانی، کار درمانی، تغذیه و رژیم درمانی و بهبود توسعه کودکان در دانشکده علوم بهداشت تدریس می شوند. رشته پرستاری نیز در دانشکده پرستاری عرضه می گردد. تدریس رشته شنوایی سنجی در دانشگاه حاجت تپه به دهه ۱۹۸۰ برمی گردد. این رشته در سال ۲۰۱۳ به عنوان یک رشته مجزا و تحت عنوان دپارتمان شنوایی سنجی در دانشکده علوم بهداشت دانشگاه حاجت تپه تدریس می شود. همچنین رشته گفتار درمانی در سال ۲۰۱۳ به عنوان یک رشته در مقطع کارشناسی دایر شد. زبان تدریس ترکی و دوره آموزش کارشناسی ۴ سال است. دپارتمان کار درمانی اولین دپارتمان در ترکیه بوده و در سال ۲۰۰۹ میلادی در دانشکده علوم بهداشت دانشگاه حاجت تپه دایر گردید. دانشجویان طی مدت ۴ سال به آموزش انواع روشهای موثر در کار درمانی مانند موزیک تراپی، رقص، حرکت تراپی، درام و انیمیشن تراپی در کارگاه های آموزشی و زمینه های تحقیقاتی می پردازند.

رشته گفتار درمانی یکی دیگر از رشته های موجود در دانشکده علوم بهداشت دانشگاه حاجت تپه می باشد. از سال ۱۹۸۹ این رشته یکی از گرایش‌های کارشناسی ارشد و دکترا گروه علوم پزشکی محسوب می شد. ولیکن از سال ۲۰۱۳ این رشته به عنوان یک رشته مجزا از مقطع کارشناسی دایر گردید. طول دوره مقطع کارشناسی ۴ سال، زبان تدریس ترکی و دوره تمام وقت است. همچنین رشته فیزیوتراپی به عنوان یکی از رشته های پیراپزشکی در دانشکده فیزیوتراپی و توانبخشی دانشگاه حاجت تپه تدریس می شود. طول دوره مقطع کارشناسی ۴ سال و زبان تدریس ترکی است. امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکترا در این رشته و سایر رشته های دانشکده علوم بهداشت وجود دارد. کلیه رشته های پیراپزشکی دانشگاه حاجت تپه مورد تائید وزارت بهداشت ایران بوده و دانشگاه جزو دانشگاه‌های مورد تائید وزارت بهداشت ایران است.   

معرفی رشته های مهندسی

دانشکده مهندسی دانشگاه حاجت تپه در پردیس بی تپه و در نزدیکی شهر آنکارا قرار دارد. در دانشکده مهندسی رشته های متعددی در مقاطع کارشناسی تا دکترا تدریس می گردد. دانشگاه حاجت تپه در رشته های فنی مهندسی دارای رتبه جهانی بوده و در سال ۲۰۱۹ طبق سیستم رتبه بندی QS رتبه ۴۰۱ تا ۴۵۰ را در میان دانشگاههای جهان کسب نموده است. دانشکده مهندسی دانشگاه حاجت تپه یک دانشکده بزرگ و مجهز با تعداد زیادی دپارتمان و رشته های مختلف مهندسی است. این دانشکده در ماه جولای سال ۱۹۷۱ افتتاح گردید. دانشکده دارای ۱۳ دپارتمان مهندسی، زبان تدریس ترکی و انگلیسی، دارای ۱۴ دوره مقطع کارشناسی و ۵۲۷۲ دانشجو در حال تحصیل و تعداد ۱۴۸۰۶ نفر فارغ التحصیل مهندسی است. دانشکده مهندسی دانشگاه حاجت تپه جزو دانشکده های معتبر جهانی بوده و از نظر وزارت علوم ایران در رده دانشگاه های ممتاز قرار می گیرد.

دانشکده مهندسی دارای تعداد ۱۳ دپارتمان شامل دپارتمان مهندسی شیمی، دپارتمان مهندسی عمران، دپارتمان مهندسی کامپیوتر، دپارتمان مهندسی برق و الکترونیک، دپارتمان مهندسی محیط، دپارتمان مهندسی غذا، دپارتمان مهندسی ژئولوژی، دپارتمان مهندسی ژئوماتیک، دپارتمان مهندسی صنایع، دپارتمان مهندسی مکانیک، دپارتمان مهندسی معدن، دپارتمان مهندسی هسته ای و دپارتمان مهندسی فیزیک است.

دپارتمان مهندسی شیمی یکی از قدیمی ترین دپارتمان های دانشگاه حاجت تپه است. آموزش مهندسی شیمی در سال ۱۹۷۱ راه اندازی گردید. همزمان با دپارتمان شیمی، دپارتمان مهندسی شیمی به عنوان بخشی از دانشکده تازه تاسیس شیمی شروع بکار نمود. بعدها دپارتمان مهندسی شیمی به دانشکده مهندسی ملحق شد. در حال حاضر دانشکده دارای ۱۱ پروفسور، ۳ دستیار پروفسور، ۲ متخصص و ۱۴ دستیار تحقیق است. از سال ۱۹۹۷ کلیه فعالیتهای آموزشی در دپارتمان مهندسی شیمی بطور صد در صد انگلیسی برگزار می گردد. دپارتمان دارای سه بخش تکنولوژی شیمیایی، عملیات پایه و ترمودینامیک و فرآیند و طراحی راکتور است. کلیه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دپارتمان مهندسی شیمی برگزار می گردد.

دانشکده مهندسی عمران دانشگاه حاجت تپه در سال ۱۹۹۲ راه اندازی شد. از سال ۲۰۱۴ دوره مهندسی عمران در تمام مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس می گردد. کلیه رشته ها از مقطع کارشناسی تا دکترا ارائه شده و کلیه دوره ها طبق آخرین تغییرات و پیشرفت های بین المللی تنظیم شده است. رشته مهندسی عمران دارای گرایشهای مختلفی است که تمام آنها در دانشکده تدریس می گردد. گرایش آب و فاضلاب، برنامه ریزی شهری، محیط، ژئوتکنیکال و علوم مواد برخی از گرایشهای تخصصی رشته مهندسی عمران هستند.

دپارتمان مهندسی کامپیوتر در سال ۱۹۷۴ تحت عنوان مدرسه عالی انفورماتیک راه اندازی شد. سه سال بعد اولین گروه دانشجویان به تعداد ۲۰ نفر در مدرسه مشغول به آموزش شدند. دانشگاه حاجت تپه اولین دانشگاهی در ترکیه است که دوره مهندسی کامپیوتر را راه اندازی نمود. دپارتمان به سه بخش نرم افزار کامپیوتر، سخت افزار کامپیوتر و علوم کامپیوتر تقسیم بندی می شود. دانشگاه دارای مراکز تحقیقاتی مجهز و آزمایشگاه های مدرن برای دانشجویان است. همچنین دانشگاه حاجت تپه به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا انواع کمک هزینه و بورسیه اعطا می نماید.

دپارتمان مهندسی برق و الکترونیک در سال ۱۹۷۴راه اندازی و اولین گروه دانشجویان در سال ۱۹۷۸ فارغ التحصیل شدند. در فوریه ۲۰۱۹ تعداد ۲۵۵۹ دانشجوی مقطع کارشناسی و ۵۴۹ دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و دکترا از این دانشکده فارغ التحصیل شدند. در حال حاضر تعداد ۷۳۳ دانشجوی کارشناسی و ۲۹۶ دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا در دانشکده مهندسی برق مشغول به تحصیل هستند. زبان تدریس انگلیسی بوده و دوره ترکیبی از دروس تئوری و تجربه عملی است. از زمینه های تحقیق و آموزش دوره مهندسی برق و الکترونیک دانشگاه حاجت تپه می توان به فرآیند سیگنال دیجیتال، سیستم های ارتباطات، تکنیک های ماکرو ویو و الکترومگنتیک، سیستم های کنترلی، کامپیوتر و شبکه کامپیوتری، ماشین های الکتریکی و سیستم های برقی و مهندسی بیومدیکال را نام برد.        

معرفی سایر رشته ها

دانشگاه حاجت تپه یک دانشگاه کامل بوده که رشته های مختلفی در آن تدریس می گردد. این دانشگاه در اکثر رشته های ارائه شده جزو برترین های ترکیه و دارای رتبه جهانی هستند. رشته های علوم پزشکی دانشگاه حاجت تپه مورد تائید وزارت بهداشت ایران بوده و سایر رشته های دانشگاه در دسته بندی وزارت علوم جزو دانشگاه های خوب ارزیابی می گردند.

معرفی سایر رشته های دانشکده مهندسی دانشگاه حاجت تپه: دوره کارشناسی دانشکده مهندسی محیط دانشگاه حاجت تپه در سال ۲۰۱۴ تدریس گردید. اولین سری دانشجویان در بهار ۲۰۱۹ فارغ التحصیل خواهند شد. مباحثی مانند مدیریت منابع آب، کنترل و آلودگی هوا، تغییرات آب و هوایی و گازهای گلخانه ای و مدیریت محیط و مدیریت ریسک در این دوره به دانشجویان تدریس می شود. دوره های کارشناسی ارشد و دکترا نیز در دانشکده ارائه می گردد. دانشکده مهندسی غذا در سال ۱۹۷۶ راه اندازی گردید و دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در آن ارائه می گردد. سایر دپارتمان های دانشکده مهندسی شامل دپارتمان مهندسی صنایع، مهندسی فیزیک، مهندسی هسته ای، مهندسی معدن، مهندسی مکانیک، مهندسی ژئوماتیک و مهندسی ژئولوژی به تدریس رشته های مختلف در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می پردازند.

معرفی رشته های دانشکده هنرهای زیبا

دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه حاجت تپه در سال ۱۹۸۲ میلادی تاسیس گردید. دانشکده کار خود را با دوره های نقاشی، مجسمه سازی، گرافیک، سرامیک و شیشه آغاز نمود و در سال ۱۹۸۷ رشته های معماری داخلی و طراحی محیطی به آن اضافه شد. در حال حاضر دانشکده هنرهای زیبا دارای تعداد پنج دپارتمان شامل گرافیک، مجسمه سازی، طراحی محیطی و معماری داخلی، نقاشی و سرامیک است. دوره های دانشکده شامل مجموعه متنوعی از دروس نظری، کارگاه های آموزشی و عملی، بازدید از مراکز طراحی، گذراندن دوره های کارآموزی در دانشگاه های معتبر طراحی ایتالیا و اجرای پروژه های متعدد است. رشته های هنر و معماری دانشگاه حاجت تپه با استقبال زیادی مواجه بوده و در سطح بین المللی از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

معرفی رشته های دانشکده ادبیات و زبان های خارجی

در دانشکده ادبیات مجموعه متنوعی از دروس و زبانهای مختلف بین المللی تدریس می گردد. مزیت تحصیل در دانشکده ادبیات و زبان های خارجی دانشگاه حاجت تپه این است که برخی رشته ها به زبان اصلی خود تدریس می شوند. به عنوان مثال زبان و ادبیات آلمانی به زبان آلمانی، زبان و ادبیات فرانسوی به زبان فرانسه و زبان و ادبیات آمریکایی به زبان انگلیسی تدریس می گردند. انواع رشته های مختلف شامل زبان شناسی، باستان شناسی، زبان و ادبیات آمریکایی، زبان و ادبیات انگلیسی، گویش های انگلیسی، تاریخ، زبان و ادبیات فرانسه، زبان و ادبیات آلمانی، تاریخ هنر، مدیریت اطلاعات، زبان و ادبیات ترکی مدرن، فلسفه، جامعه شناسی و روان شناسی، مترجمی زبان های انگلیسی، فرانسه و آلمانی، زبان و ادبیات ترکی و فولکلور ترکی در مقاطع کارشناسی تا دکترا تدریس می گردند.

معرفی رشته های دانشکده آموزش

در دانشکده آموزش مجموعه متنوعی از دروس و رشته های مختلف تدریس می گردد. دوره هایی مانند ساختار تکنولوژي و آموزش کامپیوتر، علوم آموزشی شامل ارزیابی و اندازه گیری آموزشی، آموزش علوم و ریاضیات شامل آموزش زیست شناسی، آموزش فیزیک، آموزش علوم، آموزش شیمی و آموزش ریاضیات، آموزش های خاص، آموزش علوم اجتماعی و ترکی، آموزش مقدماتی و آموزش زبان های خارجی تدریس می گردد. اکثر رشته های فوق جزو مشاغل دبیری بوده و فارغ التحصیلان در مدارس و آموزشگاه های ترکیه مشغول به تدریس می گردند. دانشکده آموزش درسال ۱۹۸۳ تاسیس و دارای ۷ دپارتمان به شرح فوق است.

معرفی رشته های دانشکده اقتصاد و علوم اداری

دانشکده اقتصاد و علوم اداری دارای تعداد هشت دپارتمان است. دپارتمان های دانشکده مشتمل بر مدیریت کسب و کار، اقتصاد، علوم مصرف کننده، مالی عمومی، روابط بین الملل، کار اجتماعی، علوم سیاسی و سلامت اداری است. اکثر رشته ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه شده و دوره های انگلیسی زبان نیز در میان آنها دیده می شود. دپارتمان مدیریت کسب و کار در سال ۱۹۷۴ به عنوان بخشی از دانشکده اداری و اجتماعی شروع بکار کرد. این دانشکده ابتدا تنها دوره های کارشناسی ارشد و دکترا را تدریس می نمود ولی از سال ۱۹۷۶ دوره های مقطع کارشناسی آن نیز شروع به تدریس گردید. در سال ۱۹۸۷ که دانشکده اقتصاد و علوم اداری تاسیس شد دپارتمان مدیریت کسب و کار به آن ملحق شد. از سال ۱۹۹۰ دوره های کارشناسی دپارتمان مدیریت کسب و کار به زبان انگلیسی ارائه و در حال حاضر بخشهای مختلفی مانند مدیریت تولید و بازاریابی، روشهای کیفی، حقوق بازرگانی، مالی و حسابداری، مدیریت سازمانی، مدیریت توریسم و رفتار سازمانی در آن تدریس می شود.

معرفی رشته های دانشکده ارتباطات

در دانشکده ارتباطات رشته های علوم ارتباطات، رادیو، تلویزیون و سینما ارائه می شود. دانشکده در سال ۲۰۰۵ تاسیس گردید و دوره های موجود بر پایه تحقیق و آموزش تدریس می شود. دپارتمان علوم ارتباطات شامل پنج گرایش ارتباطات و علوم سیاسی، ارتباطات سیاسی، ارتباطات و علوم رفتاری، ارتباطات پرسنلی، حقوق ارتباطات و روش های بحث و گفتگو است.

معرفی رشته های مدرسه هنرهای زیبای آنکارا

مدرسه هنرهای زیبای آنکارا در سال ۱۹۳۶ میلادی تاسیس گردید و در سال ۱۹۸۲ به دانشگاه حاجت تپه ملحق شد. هدف مدرسه ارائه آموزش های عالی به موسیقی دانان و هنرمندان ترکیه بود. اکستر سمفونی حاجت تپه که در سال ۱۹۹۹ توسط دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه حاجت تپه راه اندازی گردید اکنون در محل مدرسه هنرهای زیبای آنکارا دایر است. مدرسه هنرهای زیبای حاجت تپه انواع دوره ها و رشته های هنری برای کودکان، بزرگسالان و هنرمندان اجرا می نماید. مدرسه های هنرهای زیبا رشته های متعدد هنری را در دوره های پاره وقت و تمام وقت برای کلیه گرو ههای سنی و از سطوح مبتدی تا کارشناسی ارائه می دهد، از این جهت در میان سایر موسسات موسیقی ترکیه منحصر بفرد است. مدرسه دارای دپارتمان های موسیقی، هنرهای تجسمی و موسیقی شناسی است.

دانشگاه حاجت تپه دارای دو مدرسه کاربردی است که در آن رشته های زبان های خارجی و تکنولوژي کسب و کار آموزش داده می شود. در مدرسه تکنولوژي حرفه ای رشته مهندسی صنایع تولیدات چوب آموزش داده می شود. این دپارتمان در سال ۱۹۷۳ راه اندازی گردید و جهت انجام تحقیقات و اجرای پروژه های مرتبط با صنایع مبلمان و تولیدات چوبی شروع بکار نمود.

معرفی رشته های دانشکده علوم

دانشکده علوم دانشگاه حاجت تپه در ابتدا به عنوان دانشکده دوم علوم پزشکی و بهداشت دانشگاه آنکارا در سال ۱۹۶۳ افتتاح شد. مدرسه علوم حرفه ای متشکل از رشته های ریاضیات، زیست شناسی و آمار در سال ۱۹۶۵ راه اندازی گردید و در سال ۱۹۶۷ با انتقال دانشکده پزشکی و علوم بهداشت دانشگاه حاجت تپه به محل فعلی این دانشکده رسما شروع بکار نمود. دانشکده دارای پنج دپارتمان شامل ریاضیات، زیست شناسی، شیمی، آمار و علوم طبیعی است. دپارتمان زیست شناسی دارای ۴ بخش زیست گیاهی، زیست جانوری، زیست شناسی سلولی و مولکولی و زیست شناسی عمومی است. دپارتمان شیمی در سال ۱۹۹۲ پس از جدایی از دانشکده مهندسی به این دانشکده ملحق گردید. شیمی نظری و شیمی پلیمر شاخه های اصلی دپارتمان شیمی بشمار می آیند. در همان سال نیز دپارتمان آمار با شاخه های اصلی مانند تئوری احتمال و فرآیندها و سیستم های اطلاعات آماری و مدیریت ریسک شروع بکار نمود. در سال ۲۰۰۲ نیز دپارتمان علوم طبیعی با تدریس دوره علوم طبیعی راه اندازی شد.  

پذیرش در دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه یک دانشگاه دولتی و ممتاز در ترکیه محسوب می گردد. متقاضیان برای ورود به دانشگاه و اخذ پذیرش تحصیلی نیاز به شرکت در آزمون ورودی و کسب نمره حد نصاب قبولی دارند. دانشگاه همه ساله آزمون ورودی YOSرا بطور اختصاصی برای متقاضیان اخذ پذیرش دانشگاه حاجت تپه برگزار می نماید. همچنین دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش و تحصیل در دوره های انگلیسی نیاز به شرکت در آزمون بین المللی SAT دارند. آزمون SAT آزمونی شبیه به آزمون ورودی YOS بوده که برای متقاضیان خارجی به زبان انگلیسی برگزار می گردد. حداقل نمره قبولی در آزمون ۱۲۰۰ است. البته یک روش دیگر برای اخذ پذیرش تحصیلی متقاضیان در دانشگاه حاجت تپه وجود دارد و آن از طریق بررسی سوابق و مدارک تحصیلی است. حداقل معدل برای قبولی ۱۸ بوده و ریز نمرات ممتاز جزو الزامات پذیرش می باشد. ذکر این نکته ضروری است که امکان اخذ پذیرش از روی سوابق تحصیلی و معدل پائین است و اکثر سهمیه دانشگاه از طریق آزمون ورودی دانشجو می پذیرد.

نکته قابل ذکر این است که دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش دانشگاه حاجت تپه باید در آزمون ورودی SATشرکت نمایند و آزمون ورودی YOS برای متقاضیان ترک برگزار می گردد.

متقاضیان پس از شرکت در آزمون ورودی که می تواند آزمون YOS و یا SAT بوده و کسب حداقل نمره لازم برای اخذ پذیرش می بایست مدارک مورد نیاز را تهیه و برای دانشگاه ارسال نمایند. مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش عبارتند از تکمیل فرم درخواست پذیرش دانشگاه، ترجمه رسمی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان ترکی و یا انگلیسی، ترجمه رسمی ریز نمرات دوره متوسطه و پیش دانشگاهی به زبان ترکی یا انگلیسی، گواهی آزمون آیلتس و یا تافل، شرکت در آزمون و کسب حد نصاب لازم برای پذیرش دانشگاه حاجت تپه در آزمون ورودی و فیش واریز هزینه درخواست پذیرش دانشگاه حاجت تپه.

همچنین متقاضیان پس از اخذ پذیرش دانشگاه و برای دریافت ویزای تحصیلی باید نسبت به تهیه و تحویل مدارک مورد نیاز شامل تکمیل فرم درخواست ویزا در محل کنسول گری ترکیه، پاسپورت و شناسنامه به همراه کپی، نامه پذیرش دانشگاه حاجت تپه، عکس، نامه تمکن مالی نشان دهنده توانایی مالی دانشجو در طول مدت تحصیل در ترکیه و پرداخت هزینه اخذ ویزا و ارائه رسید مربوطه را تهیه و به کنسول گری تحویل نمایند. معمولا طی مدت ۳ هفته ویزای تحصیلی صادر می گردد.

آزمون SAT آزمونی استاندارد برای ورود به دوره کارشناسی دانشگاه ها است. این آزمون به زبان انگلیسی بوده و متقاضیان به سوالات ریاضی، نگارش و درک مطلب به زبان انگیسی پاسخ می دهند. بسیاری از دانشگاه های جهان از جمله دانشگاه حاجت تپه قبولی در این آزمون را ملاک اخذ پذیرش تحصیلی قرار می دهند. حداکثر نمره آزمون SAT نمره ۱۶۰۰ بوده و دانشگاه حاجت تپه حداقل نمره قبولی در آزمون ۱۲۰۰ را اعلام نموده است.

متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا باید در آزمون ورودی به نام ALES شرکت نموده و حداقل نمره مورد نیاز را بدست آورند. آزمون دارای دو بخش ریاضیات و زبان ترکی است و معمولا دو بار در سال توسط دانشگاه حاجت تپه بصورت اختصاصی برگزار می گردد.  

امکانات دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه دارای امکانات ورزشی، تفریحی، تحقیقاتی و آموزشی متنوعی برای دانشجویان است. سالن های ورزشی مجهز، استادیوم، استخر، زمین فوتبال و بسکتبال، مراکز تحقیقاتی، آزمایشگاه های مدرن و مجهز، کتابخانه مرکزی، اداره پست، شعب بانک های مختلف، رستوران و کافی شاپ، مرکز بهداشت، مجتمع های خوابگاهی بزرگ و مجهز، گالری های هنری و معماری و کتابخانه مختص علوم پزشکی بخشی از امکانات دانشگاه حاجت تپه بشمار می آیند. دانشگاه حاجت تپه دارای دو سایت است. سایت اصلی دانشگاه در داخل شهر آنکارا و در قسمت آنکارای قدیم واقع شده و سایت دوم دانشگاه در فاصله ۱۳ کیلومتری شهر قرار دارد. دانشگاه در هر دو سایت دارای امکانات خوابگاهی، سالن های ورزشی، کتابخانه، مرکز بهداشت، کافی شاپ، استخر و زمین های فوتبال و بسکتبال است. بنابراین دانشجویان در هر مجتمع خوابگاهی و دانشکده که اقامت داشته باشند از مجموعه امکانات رفاهی، آموزشی و تفریحی دانشگاه برخوردار خواهند بود.

پردیس بی تپه در فاصله ۱۳ کیلومتری آنکارا به وسعت ۶ میلیون متر مربع دارای فضای سبز زیبا و وسیعی است. دانشجویان در این جنگل مصنوعی دارای امکاناتی مانند مسیر دوچرخه سواری و مسیر پیاده روی بوده و می توانند به ورزش بپردازند.

دانشگاه حاجت تپه دارای کتابخانه های متعددی است. کتابخانه علوم پزشکی، کتابخانه پردیس بی تپه، کتابخانه مرکز موسیقی و کتابخانه مدارس عالی دانشگاه حاجت تپه دارای یک سیستم مرکزی هماهنگ بوده و دارای بیش از ۳۵۰ هزار جلد کتاب، فیلم و فایل های آموزشی و الکترونیکی است. دانشگاه حاجت تپه دارای بیش از ۱۴۰ تیم و باشگاه دانشجویی است که در زمینه های مختلف هنری، ورزشی، علمی و فرهنگی فعالیت دارند. دانشگاه دارای یک مرکز آموزش موسیقی است که برای دانشجویان دوره های آموزش موسیقی برگزار می نماید.

جوامع و تیم های دانشجویی با هدف همکاری و هماهنگی میان دانشجویان دانشگاه حاجت تپه برای سازماندهی و مشارکت دانشجویان در فعالیتهای فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، علمی و آموزشی تشکیل شد. دانشجویان با توجه به علایق و تجربیات خود می توانند در تیم های رقص، ورزشی، نمایشگاه، کنسرت و موسیقی در داخل دانشگاه و خارج از آن شرکت نمایند. تمامی تیم های و گروه های دانشجویی تحت کنترل و نظارت دپارتمان امور فرهنگی به فعالیت مشغول هستند. در حال حاضر تعداد ۱۴۲ تیم و گروه دانشجویی در دانشگاه حاجت تپه مشغول به فعالیت می باشند.

دانشگاه حاجت تپه در پردیس های اصلی، بی تپه و بشولر دارای مراکز بهداشت مجهزی است. در این مراکز پزشک، پرستار، فیزیوتراپیست، رادیولوژیست، دندان پزشک، آزمایشکاههای مجهز پزشکی، اورژانس ۲۴ ساعته و کارشناسان خدمات اجتماعی به ارائه خدمات پزشکی به دانشجویان می پردازند. از سال ۲۰۱۲  ارائه خدمات فیزیولوژی به دانشجویان دانشگاه حاجت تپه واگذار گردید. بیمارستان های دانشگاه حاجت تپه دارای ظرفیت ۱۱۰۰ تخت بوده و دارای ۱۱۴ کلینیک تخصصی هستند. دانشجویان بین المللی دانشگاه حاجت تپه می توانند از انواع خدمات درمانی و پزشکی بیمارستان ها استفاده نمایند. بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان الزامی است و در بدو ورود به مدت یکسال برای دانشجویان صادر می گردد.

همچنین دانشگاه حاجت تپه دارای امکانات ورزشی متعددی برای دانشجویان است. انواع رشته های فوتبال آمریکایی، بدمینتون، بسکتبال، والیبال، کشتی، جودو، ژیمناستیک، شنا، واترپلو، تنیس روی میز و هندبال با سالن های ورزشی مجزا و امکانات مدرن در دسترس دانشجویان قرار دارد.