دانشگاه کازان

دانشگاه فدرال کازان (Kazan (Volga region) Federal University)  یکی از قدیمی ترین دانشگاه های روسیه است که بیش از ۲۰۰ سال پیش تأسیس شده است. این دانشگاه، مرکز اصلی آموزش در جمهوری تاتارستان می باشد و از سال ۲۰۰۹ میلادی از عنوان دانشگاه دولتی به دانشگاه فدرال ارتقاء یافته است.

این دانشگاه همانند سایر دانشگاه های علمی در سراسر جهان، برای رشته های ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی و زبان شناسی اهمیت خاصی قائل است. امروزه رشته های اولویتدار پژوهشهای علمی دانشگاه فدرال کازان، شامل دستاوردها در فارماکولوژی، زیست پزشکی، زمین شناسی، شیمی، فیزیک، نفت و گاز، فناوری نانو و فناوریهای اطلاعات است. همچنین در زمینه هایی از جمله روانشناسی و فرهنگ شناسی، علوم انسانی، آموزش و پرورش و حوزه های میان رشته ای فعالیت می نماید.

دانشگاه فدرال کازان یک مرکز تحقیقاتی پیشرو ملی است که در آن ۳۳ آزمایشگاه مدرن و مجهز با آخرین فناوریها فعالیت می کنند. در این دانشگاه پژوهش در زمینه اقتصاد، آروماتیک و ترکیب برق، رادیوفیزیک کاربردی و مدل سازی ریاضی انجام می شود. تجهیزات منحصر بفرد برای آزمایشگاه های تحقیقاتی جدید در شیمی، فیزیک، زیست شناسی، زیست پزشکی و محیط زیست و زمین شناسی تهیه شده است.

پشتیبانی و حمایت از دانشجویان خارجی در دانشگاه

برای دانشجویان خارجی جهت خدمات وسایل نقلیه از فرودگاه و ایستگاه قطار مساعدت می کند. همچنین، کمک لازم برای اقامت در خوابگاه، ثبت نام مهاجرتی و دریافت بیمه پزشکی انجام می شود.

علاوه بر این، بخشی جهت خوگیریی دانشجویان خارجی مساعدت لازم را بدین صورت انجام می دهد:

  • برگزاری مراسم های فرهنگی، ورزشی ، فعالیت های علمی و آموزشی.
  • برگزاری بازدید از موزه ها، گردش درون دانشگاه فدرال کازان، شهر قازان و تاتارستان.
  • همکاری با اتحادیه های اجتماعی دانشجویان خارجی و حمایت از فعالیت های ارگان های دولت های دانشجویی.
  • ارائه اطلاعات دربارۀ روسیه، تاتارستان، شهر کازان و دانشگاه فدرال کازان.
  • همکاری با اتحادیه های اجتماعی دانشجویان خارجی دانشگاه های دیگر کازان و روسیه، نمایندگان جوانان انجمن ملل تاتارستان

رتبه دانشگاه کازان روسیه

در رتبه بندی QS دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۹ دانشگاه فدرال کازان (KFU) جزء ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. در رتبه بندی QS دانشگاه های جهان بر اساس رشته، این دانشگاه در رشته زبان شناسی جزء ۲۰۰ دانشگاه برتر، و در هر دو رشته ریاضیات و فیزیک جزء ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. دانشگاه فدرال کازان به طور کلی در سیستم ارزیابی ستاره ای QS ، به عنوان دانشگاه سه ستاره رتبه بندی شده است، در دسته های «امکانات» پنج ستاره (حداکثر امتیاز)، و در زمینه «نوآوری» و «تدریس» چهار ستاره به دست آورده است.

بیش از ۴۰۰۰ دانشجوی بین المللی از حدود ۹۰ کشور در دوره های تحصیلی دانشگاه فدرال کازان شرکت می کنند. چشم انداز بین المللی دانشگاه نیز در هر دو زمینه­ی فرصت پژوهش و تبادلات منعکس شده است، به طوری که دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه فدرال کازان در برنامه های پژوهشی و تبادل دو جانبه در ۲۹۰ موسسه شریک در ۶۴ کشور شرکت می کنند.

خوابگاه دانشگاه کازان روسیه

خوابگاه دانشجویی دانشگاه فدرال کازان، روستای دانشگاه (Universiade Village)، به ۸۰۰۰ دانشجو خدمات می دهد و دارای امکانات ورزشی، درمانگاه، تیم امنیتی و سایر امکانات مختلف است.

دانشگاه فدرال کازان امکانات کافی برای اسکان دادن به همه دانشجویان خود را دارد.

در سال ۲۰۱۰، دانشگاه ۲۰ ساختمان مسکونی که برای مسابقات جهانی دانشجویی ۲۰۱۳ در دهکده المپیک ساخته شده است، را در اختیار گرفت.

دانشجویان سال اول دانشگاه فدرال کازان روسیه می توانند اتاق مورد علاقه خود را در یکی از ۲۶ خوابگاه راحت انتخاب کنند جایی که همه چیز لازم برای زندگی، آموزش و تفریح  وجود دارد.

همچنین، در محل خوابگاه دانشگاه ورزشگاه، اتاق مطالعه، استودیوهای هنر، آزمایشگاه های کامپیوتر با دسترسی به اینترنت، اتاق ناهار خوری و امکانات دیگر وجود دارد. با دانشجویان که آنجا زندگی می کنند، مربی ها کار می کنند. هر هفته، مراسم ورزشی و فرهنگی برگزار می گردد