آزمون ALES

نمونه سوالات آزمون آلس ترکیه


آزمون ALES که مخفف عبارت Akademik personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı است به عنوان آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های ترکیه شناخته می شود و دانشجویانی که قصد تحصیل در ترکیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را دارند باید این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارند. دانشگاه های ترکیه در سیستم نمره دهی به متقاضیان کارشناسی ارشد، مواردی از قبیل: نتایج آزمون آلس، نمرات دیپلم، نتایج مصاحبه را لحاظ می کنند و بیشترین سهم مربوط به نتیجه  آزمون آلس می باشد که ۵۰ درصد است. کسب امتیاز بالا در آزمون ALES به منظور ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، امتیاز بزرگی محسوب می شود.

ساختار آزمون ALES

آزمون ALES ترکیه از دو بخش محاسباتی (sayısal) و (sözel) کلامی تشکیل شده است در بخش محاسباتی به مسائل هندسه، ریاضیات و هوش پرداخته شده است و در بخش کلامی نیز، توانایی متقاضی در معنی کلمات، معانی در جمله ها، تکمیل جملات و متن ها، سنجیده می شود. هدف از آن، سنجش توانایی افراد در زمینه های کلامی، رقمی و تفکر منطقی می باشد که بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تکمیلی می تواند تأثیرگذار باشد.

آزمون آلس در مجموع شامل ۱۰۰ سوال و دارای دو دفترچه است که شامل ۵۰ سوال محاسباتی و ۵۰ سوال عمومی می باشد و زمان پاسخگویی به این سوالات نیز ۱۵۰ دقیقه می باشد. بیشترین نمره آزمون آلس ۱۰۰ است و حداقل نمره قبولی در این آزمون در دانشگاه های مختلف متفاوت است و تقریبا بسیاری از دانشگاه ها نمره بالای ۵۰ یا ۵۵ را مورد قبول می دانند به طور مثال برای رشته های عمران و معماری و دیگر شاخه های مهندسی داشتن نمره ۵۵ به بالا در آزمون  ALES یکی از شروط پذیرش می باشد.

نمونه سوالات آزمون آلس ترکیه

در این جا می توانید با نمونه سوالات آزمون ALES ترکیه آشنا شوید.دانلود آزمون ALES

زمان آزمون آلس ترکیه

آزمون آلس ۳ بار در سال و در ماه های اردیبهشت، مهر و آبان توسط مرکز گزینش و جابجایی دانشجوی ترکیه (ÖSYM) برگزار می شود.

مدت اعتبار مدرک ALES

مدت اعتبار مدرک آلس ۵ سال است و پس از گذشتن این مدت، مدرک منقضی خواهد شد و دیگر اعتباری نخواهد داشت.