تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه یکی از راه های اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت به روسیه است بسیاری از افراد مایلند اطلاعاتی در زمینه تحصیل در این کشور و شهرهای آن مانند تحصیل در مسکو، سن پوترزبورگ و غیره اطلاعاتی کسب کنند. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه شرایط خاص و ویژه ای را برای علاقمندانی که دیپلم تجربی دارند و در عین حال پزشک عمومی نیستند به وجود آورده است، که تحت این شرایط افراد متقاضی تحصیل در این رشته ها می توانند به راحتی در بهترین دانشگاه های مسکو تحصیل خود را اغاز کنند.

شرایط تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه در رشته پزشکی در مقایسه با کشور ایران که دوره های پزشکی عمومی 7 ساله می باشد، در این کشور 6 ساله است و تحصیل دندانپزشکی 5 ساله می باشد. دانشجویانی که از دانشگاه های مسکو فارغ التحصیل می شوند می توانند علاوه بر ایران در کشور های اروپایی و پیشرفته دنیا ادامه تحصیل دهند ودر صورت تمایل مشغول به کار شوند. مدارک دانشگاه های مسکو مورد تایید وزارت بهداشت است.

همچنین اموزش عالی روسیه در رشته های غیر پزشکی مانند مهندسی، اقتصاد و علوم انسانی دانشجو می پذیرد. تحصیل پزشکی در روسیه در دانشگاه های مسکو به سه زبان مختلف می باشد: زبان روسی که معمولا دانشجویان روسی زبان آن را برمی گزینند ، زبان فرانسه و انگلیسی. دانشجویان اگر بخواهند دوره های زبان فرانسه وانگلیسی را انتخاب کنند ابتدا باید یک مصاحبه انجام دهند که دانشگاه آن ها را تایید نماید ودر صورت تایید می توانند شروع به تحصیل کنند.

لازم به ذکر است جهت تحصیل پزشکی در روسیه شخص می تواند دوره های زبان را در آن کشور طی کند. این مصاحبه ها سخت نیست اما نیاز به دقت ودانش کافی دارد. از نظر وزارت بهداشت ایران دانشگاه پزشکی سن پترزبورگ پاولوف برای رشته پزشکی و انستیتو دندانپزشکی مسکو سماشکو برای رشته دندان مورد تایید مشروط است.

دوره های تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه در مقطع لیسانس 4 ساله کافی است متقاضی مدرک دیپلم را داشته باشد. تمامی دروس در این مقطع به زبان کشور روسیه یعنی روسی تدریس می شود و دانشجو می تواند در هفته در کنار تحصیل کار هم انجام دهد و هزینه های زندگی دانشجویی خود را تامین کند. تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد دو ساله است و در صورتی که فرد این دوره را در دانشگاه های کشور روسیه سپری کند می تواند نظر استاد خود را برای مقطع دکترا جلب کند و شانس خود را برای گرفتن بورسیه تحصیلی به 100 برساند.

در این مقطع زبان تدریس انگلیسی و روسی می باشد، چنانچه متقاضیان مایل باشند در دوره های انگلیسی زبان شرکت کنند باید ایلتس 6 تا 6.5 را اخذ کرده باشند. در این مقطع نیز دانشجویان می توانند 20 ساعت در هفته کار کنند و هزینه زندگی خود را تامین کنند. تحصیل در روسیه در دوره دکترا دانشگاه و اساتید توجه خاصی به دانشجو دارند و تحصیل به دو صورت رایگان و غیر رایگان می باشد.

تحصیل در روسیه به صورت تحصیل رایگان دانشجو از دانشگاه بورسیه می گیرد و دانشگاه مبلغ تقریبا 2000 دلار را سالانه به دانشجو پرداخت می کند و در تحصیل غیر رایگان دانشجو باید هزینه های تحصیل را بر عهده گیرد. شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در روسیه به این ترتیب می باشد که فرد مدارکی را به دانشگاه ارائه دهد این مدارک عبارتند از: مدارک لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه های معتبر، ایلتس 5 و 6، جلب نظر استاد مشاوری که تز دکترای دانشجو را به عهده دارد ، مقاله های بین المللی نیز می تواند در این زمینه کمک بسیار بزرگی به فرد کند. دانشگاه های مسکو نیازی به مدرک زبان اعم از ایلتس، تافل، GMAT ،T.C.F ، C.A.E ندارد و این خود یک امر مهم برای افرادیست که می خواهند پذیرش بگیرند.

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

دانشگاه های کشور روسیه بیشتر به زبان روسی تدریس می کنند، اما امکان تحصیل برای انگلیس زبان ها و افراد خارجی که به زبان روسی آشنایی ندارند نیز فراهم شده است. بیشتر رشته های تحصیلی در روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می شوند و عامل مهم در جذب افراد از کشورهای دیگر به دانشگاه های روسیه، عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی است.

امکان تحصیل در بیشتر رشته های تحصیلی کشور روسیه بدون نیاز به مدرک زبان وجود دارد. در صورتی که دانشجو مهارت کافی به زبان انگلیسی یا روسی داشته باشد، قبل از ورود به دانشگاه باید در دوره های آمادگی زبان انگلیسی شرکت کند تا مهارت لازم را کسب نماید. تحصیل در همه رشته های تحصیلی و در همه مقاطع تحصیلی اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بدون نیاز به مدرک زبان امکان پذیر است. هر چند دارا بودن مدرک زبان و یا مهارت و تسلط به زبان انگلیسی و روسی یک امتیاز ویژه محسوب می شود.

مدارک لازم به منظور تحصیل بدون مدرک زبان در روسیه:

 1. پاسپورت معتبر،
 2. گواهی سلامت مبنی بر عدم ابتلا به بیماری ایدز و بیماری های مسری دیگر،
 3. تکمیل فرم درخواست،
 4. کپی ریز نمره های تحصیلی با ترجمه روسی آنها،
 5. 6 قطعه عکس،
 6. مدرک دیپلم با ترجمه روسی آن، 
 7. نمره آزمون آیلتس ( حداقل 6.5) و تافل ( حداقل 80) برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان دارند،
 8. نمره قبولی در آزمون زبان روسی برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های روسی زبان دارند.
 9. برخی از دانشگاه ها با برگزاری آزمون های زبان انگلیسی، سطح مهارت زبان انگلیسی دانشجویان را مورد ارزیابی قرار می دهند. 

در صورتی که زبان تحصیلی دانشگاه مورد نظر دانشجویی، زبان روسی باشد این دانشجو ملزم به گذراندن دوره آمادگی پادفک می باشد. دوره آمادگی پادفک، یک دوره پیش نیاز است که طی آن دانشجویان درس های زیست شناسی و شیمی و همچنین زبان روسی را فرامی گیرند. این دوره های آمادگی زبانی و درسی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه های روس زبان دارند، الزامی و اجباری است. هزینه این دوره آمادگی از 2.000 دلار تا 3.000 دلار می باشد.

در صورتی که زبان تحصیلی دانشگاه مورد نظر دانشجویی، زبان انگلیسی باشد این دانشجو می تواند در آزمون زبان انگلیسی شرکت کند و پس از تعیین سطح مهارت زبان انگلیسی در دانشگاه به تحصیل بپردازد. به منظور پذیرش در این دانشگاه ها ارائه مدرک زبان تافل یا آیلتس همانند دانشگاه های کشورهای دیگر الزامی نمی باشد.

در صورتی که دانشجویی قصد تحصیل در کشور روسیه بدون نیاز به مدرک زبان داشته باشد، بایستی ویزای تحصیلی را اخذ نمایند. این ویزا برای یک سال معتبر می باشد و در صورت تمایل می تواند آن را تمدید نماید. هزینه تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان به نسبت دیگر کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است و از 123500 روبل تا 715000 روبل روسیه در نوسان است.

دانشجویان در روسیه می توانند در رشته های زیر بدون نیاز به مدرک مهارت زبان انگلیسی تحصیل کنند:

 • رشته های دکترا،
 • رشته هنر ( کارشناسی ارشد)،
 • رشته مدیریت بازرگانی (MBA)،
 • رشته علوم (کارشناسی، کارشناسی ارشد).

شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

دانشگاه های روسیه از رتبه بندی و رنکینگ جهانی بالایی برخوردارند و مدرک این دانشگاه ها دارای اعتبار جهانی می باشد. علاوه بر این موارد، پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی از دیگر عوامل جذب دانشجویان خارجی به این کشور می باشد. دانشگاه های این کشور به زبان های روسی و انگلیسی تدریس می کنند. اگر دانشجویی خواستار ادامه تحصیل در رشته هایی است که به زبان انگلیسی تدریس می شوند و دانشجو فاقد این مهارت می باشد، اصلا جای نگرانی نیست، این دانشجویان می توانند با شرکت در دوره آمادگی 9 ماهه که توسط دانشگاه برگزار می شود، به سطح زبان مورد نیاز دست یابد و آماده تحصیل در رشته های انگلیسی زبان شود.

مدارک مورد نیاز به منظور اخذ پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان روسیه:

 1. ارائه مدرک مهارت زبان( آیلتس و تافل)،
 2. ارائه رزومه تحصیلی،
 3. ارائه مدرک دیپلم،
 4. مصاحبه به زبان انگلیسی.

دانشجویانی که سطح علمی بالایی دارند، با تحصیل در دانشگاه های زبان انگلیسی روسیه می توانند از بورسیه های تحصیلی برخوردار شوند که تحصیل در روسیه را برای آن ها تقریبا رایگان می کند.

مزایای تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی:

 • بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاه ها،
 • پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی،
 • موجود بودن کتاب های مرجع به زبان انگلیسی،
 • استفاده از بورسیه ها و کمک هزینه های دانشجویی،
 • ورود دانشجویان به دانشگاه های برتر اروپا و آمریکا،
 • آمادگی برای ورود به بازارهای کار کشورهای دیگر پس از فارغ تحصیلی،
 • شرکت در کنفرانس ها و گردهمایی های علمی جهان.

هزینه های شهریه تحصیل به زبان انگلیسی به نسبت تحصیل به زبان روسی بیشتر می باشد. به طور مثال هزینه شهریه تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی از 5.000 دلار تا 10.000 دلار، رشته دندانپزشکی از 3.000 دلار تا 7.500 دلار و رشته داروسازی از 3.000 دلار تا 5.000 دلار می باشد.

از دانشگاه های برتر روسیه که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، دانشگاه های زیر را می توان نام برد:

 • انستیتو روابط بین الملل مسکو،
 • دانشگاه دولتی دولتی سن پترزبورگ،
 • دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو،
 • دانشگاه دولتی قازان

دانشگاه های روسیه که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، دارای رشته های تحصیلی زیر می باشند:

 • رشته تحصیلی پزشکی: پزشکی، دندان پزشکی، پزشکی عمومی، داروسازی، پرستاری. 
 • رشته تحصیلی مهندسی: مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی معماری، مهندسی نفت و مهندسی برق.
 • رشته تحصیلی مدیریت، گردشگری و حسابداری.

دانشگاه های معتبر روسیه

در اینجا لیستی از دانشگاه های معتبر روسیه را ارائه کرده ایم؛

 • دانشگاه دولتی مسکو لومونسوف
 • دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک
 • دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ
 • دانشگاه دولتی تامسس
 • مؤسسه فیزیک و فناوری مسکو

شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه

آزمون ورودی دانشگاه های روسیه

آزمون ورودی دانشگاه های روسیه

تحصیل در روسیه از بسیاری جهات مورد توجه دانشجویان خارجی می باشد. از جمله این دلایل می توان به بالا بودن کیفیت آموزشی و پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور سردسیر را نام برد. بسیاری از دانشگاه های روسیه در جهت افزایش جذب دانشجویان خارجی اقدام به تدریس دروس به زبان انگلیسی کرده اند. اما پذیرش در دانشگاه های برتر روسیه هم مانند دیگر دانشگاه های جهان دارای شرایطی می باشد. یکی از مراحل اصلی در جهت تحصیل در دانشگاه های این کشور، پذیرش در آزمون ورودی است. 

دانشجویان در پی تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی و یا دوره لیسانس روسیه بایستی قبل از شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها، در دوره پادفک (Padfak) شرکت کنند. دوره پادفک یک دوره پیش نیاز برای آمادگی دانشجویان است که نه تنها موجب تقویت بنیه علمی دانشجویان در درس های زیست شناسی و شیمی می شود، بلکه زمینه لازم در جهت آموزش زبان روسی را برای آنها فراهم می کند. این دوره آمادگی اجباری که صرفا برای تحصیل به زبان روسی الزامی است، در دانشگاه های محل تحصیل دانشجویان و همچنین کالج ها برگزار می شود. در صورتی که رشته تحصیلی دانشجو به زبان انگلیسی تدریس شود، گذراندن این دوره ضرورتی ندارد. هزینه این دوره که بین شش تا ده ماه طول می کشد، در حدود 2.000 دلار تا 3.000 دلار می باشد.

در دوره آمادگی پادفک، پس از آموزش زبان روسی به تدریس دروس اختصاصی شیمی و زیست شناسی می پردازند. پس از گذراندن این دوره آمادگی، دانشجویان مدرک زبان روسی دریافت می کنند و می توانند همراه دانشجویان روس زبان در دانشگاه به تحصیل خود ادامه دهد.

رشته پزشکی از رشته های پرطرفدار کشور روسیه است. این رشته در بیش از هفتاد دانشگاه این کشور تدریس می شود. بیشتر دانشگاه های این کشور آزمون ورود به کورس اصلی را برگزار میکنند اما آزمون پزشکی دانشگاه ها با هم متفاوت است. در واقع هر دانشگاه دروس متفاوتی را مورد ارزیابی قرار می دهد. در زیر برخی از دانشگاه ها و آزمون های متفاوت آن ها ارائه شده است:

 • آزمون پزشکی دانشگاه دولتی مسکو( معتبرترین دانشگاه روسیه): آزمون از درس شیمی و مهارت در زبان روسی گرفته می شود. رشته های این دانشگاه رشته پزشکی و داروسازی می باشد.
 • آزمون پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه دولتی سن پترزبورگ: آزمون از درس زیست شناسی و مهارت در زبان روسی گرفته می شود. آزمون رشته پزشکی و دندانپزشکی مشترک است.
 • آزمون پزشکی دانشگاه دولتی نووسیبیرسک: آزمون از دروس زیست شناسی و شیمی و مهارت در زبان روسی گرفته می شود. این دانشگاه فقط رشته پزشکی دارد.
 • آزمون پزشکی دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ: آزمون از دروس زیست شناسی و شیمی گرفته می شود. آزمون به زبان روسی می باشد و این دانشگاه رشته های پزشکی و دندان پزشکی دارد.

تحصیل دکترا در روسیه

برنامه دکترا در روسیه با توجه به نظام آموزشی روسیه، برنامه تحصیلات تکمیلی، “Aspirantra” در روسیه، معادل یک P.h.D در سیستم آمریکایی است و به عنوان مرحله سوم از آموزش عالی در نظر گرفته شده است. مدت برنامه دکترا در روسیه 4 سال تمام وقت است. پس از اتمام برنامه، دانش آموزان از پایان نامه خود (طرح تحقیقاتی) دفاع می کنند و به عنوان مدرک تحصیلی “نامزد علمی” اهدا می شوند. مطالعات دکتری در روسیه امروز می تواند توسط فارغ التحصیلان بین المللی با درجه دکتری یا معادل آن – PhD (دکتر فلسفه در اتحادیه اروپا) به دست آید.

سیستم آموزشی روسیه مبتنی بر قرارداد بولونیا است، اما هنوز تفاوت هایی در آن وجود دارد. یکی از تفاوت های مهم در مورد سیستم درجه های علمی و سطوح تحصیلی است. کشورهای عضو شهروندی اتحادیه اروپا سه درجه دارند: لیسانس، استاد، دکتر. روسیه دارای 4 درجه است: لیسانس، استاد، دکتری، دکترای علوم. هدف از دکترا (PhD) انجام تحقیقات علمی با تطبیق آن، تهیه پایان نامه، دفاع در دفاع از شورای استاد است. دریافت درجه دکترا در روسیه (دکترا در روسیه) شامل چندین شرایط است:

 • در دسترس بودن یک دکترا یا معادل آن در کشور دیگری که در فدراسیون روسیه شناخته شده است.
 • در دسترس بودن تحقیق و توسعه در حوزه مربوطه
 • تجربه علمی و / یا تدریس برای بیش از 5 سال
 • حداقل یک سال خدمات در سازمان درخواست تحصیل در مطالعات دکترا
 • دفاع از پایان نامه و انتقال مواد به هیئت مدیره عالی پرسنل
 • تأیید درجه دکترا توسط هیئت بررسی عالی پرسنل با صدور یک دیپلم

لیست برنامه های P.h.D / Doctoral موجود در محیط آموزشی انگلیسی عبارتند از:

 • پزشکی عمومی دندانپزشکی دندانپزشکی عمومی پرستاری بهداشت عمومی
 • مهندسی هوا و فضا ، مهندسی موشک آویونیک
 • مدیریت فرودگاه و کنترل پرواز
 • مدیریت
 • مهندسی رایانه
 • علوم کامپیوتر
 • سیستم های کامپیوتری و شبکه ها
 • فناوری اطلاعات
 • مهندسی فناوری اطلاعات
 • مهندسی سخت افزار کامپیوتر و نرم افزار
 • مخابرات
 • مهندسی مخابرات
 • مهندسی برق
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی الکترومکانیکی
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی عمران
 • مهندسی معماری
 • مهندسی نفت و گاز
 • مهندسی نفت
 • بیوتکنولوژی
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی معدن
 • زمين شناسي
 • برنامه ریزی و مدیریت زمین
 • اقتصاد
 • اقتصاد بین المللی
 • مدیریت کسب و کار
 • مدیریت
 • حسابداری و حسابرسی
 • بانکداری و امور مالی
 • اقتصاد بین الملل

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه در دانشگاه های مسکو در رشته های مهندسی مانند هوافضا، مکانیک، الکترونیک 6000 تا 7000 دلار می باشد. هزینه خوابگاه در مسکو 1000 تا 2000 دلار در سال می باشد. دانشجویان می توانند برای هزینه های زندگی دانشجویی خود مبلغی بین 300 تا 500 دلار در ماه هزینه کنند. هزینه تحصیل پزشکی در روسیه 3000 دلار در سال و دوره های دندان پزشکی مبلغی بین 3000 تا 4000 دلار در سال می باشد. در خوابگاه دانشجویان موظفند قوانین را رعایت کنند و طبق مقررات خوابگاه رفتار کنند در غیر این صورت ممکن است دانشجو از خوابگاه یا حتی از دانشگاه اخراج شود.

شرایط تحصیل رایگان در روسیه 

سیستم آموزشی روسیه، بزرگترین کشور جهان در راستای کیفیت آموزشی بالا و هزینه های تحصیل پایین می باشد. دانشگاه های این کشور در زمره برترین دانشگاه های جهان قرار دارد و خبر خوب این که بسیاری از دانشگاه های این کشور مورد تائید وزارت علوم ایران می باشد. یکی از مهم ترین شرایط برخورداری از تحصیلات رایگان در روسیه، بالا بودن بنیه علمی و نبوغ تحصیلی متقاضی در دوره های تحصیلی قبل و همچنین داشتن پشتکار و علاقه به تحصیل و علم آموزی است. به منظور برخورداری از این سهمیه تحصیل رایگان، در ابتدا باید فرم درخواست تحصیل رایگان را تکمیل کرده و به همراه رزومه تحصیلی و دلیل انتخاب تحصیل رایگان ارائه دهید. بالا بودن سطح علمی دانشجو یکی از موارد مهم در برخورداری از تحصیل رایگان می باشد. در واقع متمایز بودن فرد از دیگر متقاضیان از لحاظ سطح علمی و به عبارت دیگر نخبه بودن فرد بایستی با مدارک علمی و مستندات تحصیلی اثبات شود. این مهم ترین شرط پذیرش در این نوع تحصیل رایگان می باشد.

مرحله بعد، شرکت در آزمونی است که به صورت منطقه ای و محلی برگزار می شود. البته این آزمون چندان راحت نیست اما در صورت کسب نمره لازم، می توانید درخواست تحصیل رایگان را برای 6 دانشگاه مشخص شده روسیه ارسال نمایید. اگر از طرف این شش دانشگاه پذیرفته نشدید، می توانید درخواست خود را برای دانشگاه های دیگری ارسال کنید که از طرف دولت روسیه برای تحصیل رایگان در نظر گرفته شده اند.

در صورتی که دانشجویی تمکن مالی برای تحصیل در رشته انتخابی در روسیه را نداشته باشد و از لحاظ مالی در وضعیت مناسبی نباشد، اگر با ارائه مدارک علمی معتبر اثبات نماید که واجد شرایط تحصیل در این کشور می باشد و می تواند به خوبی از پس درس ها و آزمون های درسی برآید، دانشگاه صحت ادعاهای وی مبنی بر سطح علمی بالا را با آزمون ها و مصاحبه های علمی مورد ارزیابی قرار می دهد. موفقیت در این آزمون ها به معنای پذیرش در تحصیلات رایگان دانشگاه های روسیه می باشد. 

مزایای تحصیل رایگان در روسیه:

 • بدون نیاز به پرداخت هزینه،
 • استفاده از کمک هزینه دانشجویی ( در صورتی که عملکرد تحصیلی دانشجو رضایت بخش باشد)،
 • اشتغال در بازار کار روسیه بلافاصله پس از تمام شدن دوره تحصیلی،
 • استفاده از وام های دانشجویی کم بهره،
 • اخذ ویزای کار پس از تمام شدن دوره تحصیلی و ورود به بازار کار،
 • دریافت حقوق ماهانه دانشجویی.

در مقطع کارشناسی در روسیه امکان تحصیل رایگان وجود ندارد، اما این فرصت بی نظیر برای دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. دانشجویان دوره تحصیلی کارشناسی می توانند با مجوز 10 ساعت کار پاره وقت در هفته، هزینه های زندگی و تحصیل خود در روسیه را تامین نمایند.

در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه دانشجویان با استفاده از کمک هزینه و بورسیه های تحصیلی و مجوز 20 ساعت کار پاره وقت می توانند هزینه های زندگی و تحصیل خود را تامین نمایند. ذکر این نکته ضروری است که به منظور برخورداری از بورسیه و کمک هزینه دانشجویی، دانشجو باید واجد شرایطی باشد که در سطر های بالا در مورد آن توضیح داده شد.

در مقطع تحصیلی دکترا امکان تحصیل رایگان با استفاده از بورسیه های تحصیلی و مجوز 30 ساعت کار پاره وقت دانشجویی فراهم شده است. 

دانشجویی که بورسیه تحصیلی دریافت می کند، همه هزینه های زندگی و تحصیل این دانشجو رایگان می شود. البته دریافت بورسیه تحصیلی چندان راحت نیست و شامل شرایط زیر می باشد:

 1. ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی( مدرک آیلتس)،
 2. ارائه توصیه نامه از اساتید دانشگاه،
 3. ارائه مقاله های منتشر شده در ژورنال های علمی معتبر.

شرایط کار دانشجویی در حین تحصیل در روسیه

تحصیل و در ضمن آن انجام کارهای دانشجویی یکی از بهترین فرصت ها برای دانشجویانی است که نگران تامین هزینه های تحصیل و زندگی در بزرگترین کشور جهان، روسیه می باشد. اما اخذ مجوز کار دانشجویی در این کشور چندان کار ساده ای نیست و بعضا سخت گیری هایی در این مورد وجود دارد. 

به منظور اخذ مجوز کار پاره وقت دانشجویی، در مرحله اول دانشجو باید به زبان روسی تسلط داشته باشد. بدین منظور باید در آزمون زبان روسی شرکت نماید. دومین مرحله درخواست کار دانشجویی از نهادهای مختلف و اداره مهاجرت می باشد و به عنوان سومین مرحله در روند اخذ این مجوز، کار در ساعات محدود هفته می باشد. دانشجویان ملزم به انجام کارهای دانشجویی می باشند که در برگه مجوز آنها ذکر شده است. این مجوز کار فقط برای یک سال اعتبار دارد و بایستی هر سال تمدید شود. این مجوز کار در صورتی معتبر است که دانشجو مشغول تحصیل در دانشگاه باشد و به محض پایان دوره تحصیلی و یا انصراف دانشجو از تحصیل، این مجوز لغو می شود.

شرایط کار دانشجویی در حین تحصیل در روسیه

مدارک لازم به منظور اخذ مجوز کار دانشجویی پاره وقت:

 1. ارائه پاسپورت معتبر،
 2. ارائه فرم تکمیل شده درخواست مجوز کار دانشجویی،
 3. ارائه گواهی دانشگاه مبنی بر ثبت نام دانشجو در دوره های تمام وقت،
 4. ارائه گواهی مبنی بر عدم اعتیاد دانشجو،
 5. ارائه کارت مهاجرت،
 6. ارائه گواهی مبنی بر عدم ابتلای دانشجو به ایدز و بیماری های مسری،
 7. ارائه رسید پرداخت مجوز کار دانشجویی (3500 روبل).

در صورتی که دانشجویی بدون مجوز کار دانشجویی اقدام به انجام کار نماید، متحمل جریمه نقدی از 2000 روبل تا 5000 روبل خواهد شد. علاوه بر جریمه نقدی، دانشجو از کشور روسیه دیپورت خواهد شد. در صورت وقوع انجام کار دانشجویی بدون مجوز در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ جریمه زیادتر و بالطبع عواقب شدیدتری در پی خواهد داشت.

کارهای که دانشجویان می توانند به طور پاره وقت انجام دهند شامل موارد زیر می باشد:

برنامه نویسی کامپیوتری، مدیریت پروژه، تدریس زبان انگلیسی، طراحی گرافیک، معماری و بازرگانی، هتلداری و راهنمای تور.

کار دانشجویی موجب می شود تا دانشجو از لحاظ کسب درآمد احساس استقلال کند. علاوه بر این مورد مهم، دانشجو با تعامل با جامعه و محیط زندگی خود با فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه آشنا می شود و در این حین با پر کردن اوقات فراغت خود بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را تامین می کند. تجربه حاصل شده از انجام کارهای دانشجویی می تواند تجربه عملی بسیار مهمی را برای آینده شغلی دانشجو فراهم کند.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی و تحصیلی روسیه

اکثر متقاضیان بین المللی که می خواهند در روسیه تحصیل کنند، نیاز به گذرنامه و ویزا دارند. ویزای دانشجویی از طریق سفارت روسیه (اداره کنسولگری) یا کنسولگری روسیه در کشور محل اقامت شما به دست می آید. در برخی کشورها، مراکز ویزا مجاز 2 وجود دارد که این خدمات را ارائه می دهند. در ابتدا یک ویزای دانشجویی برای مدت سه ماه صادر می شود. بعد از این دوره شما باید به بخش محلی اداره مهاجرت عمومی تقاضا کنید.

مسائل مربوط به وزارت کشور روسیه برای صدور ویزا. FMS یک سال یک ویزای چندگانه را صادر می کند که به شما اجازه می دهد تا در مدت اعتبار ویزا به روسیه سفر کنید و از آن به روسیه سفر کنید. هنگامی که ویزای شما به پایان رسیده است، شما باید برای یک برنامه طولانی مدت یک ساله درخواست کنید و برای این دوره در طول برنامه تحصیلی خود ادامه دهید. اسناد مورد نیاز برای ویزای دانشجویی:

 • گذرنامه بین المللی (اصلی) و کپی از صفحه اول.
 • دعوت نامه رسمی برای ورود به روسیه (اصلی). لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر به قسمت «دریافت دعوت» مراجعه کنید.
 • فرم درخواست (شما می توانید در اینجا فرم الکترونیکی را پر کنید)
 • عکس 3.5 * 4.5 سانتی متر (1.18 * 1.57 اینچ).
 • گواهی وضعیت HIV منفی.
 • برای متقاضیان زیر 18 سال – رضایت پدر و مادر برای سفر گواهی شده توسط دفتر اسناد رسمی.

دعوت نامه های روسیه توسط وزارت امور خارجه روسیه و اداره کل امور مهاجرت روسیه صادر می شود. متقاضیانی که جای خود را در یک دانشگاه در روسیه از طریق انتخاب رقابتی به دست می آورند و حق تحصیلات دولتی دارند (سهمیه)، دعوت نامه خود را بر اساس یک دستورالعمل وزارت امور خارجه دریافت می کنند.

در دفتر آژانس فدرال برای امور کشورهای مستقل مشترک المنافع، هموطنان که در خارج از کشور زندگی می کند و همکاری های بین المللی انسان دوستانه آنها یک شماره شش رقمی از دعوت نامه دریافت می کنند که پس از ارسال درخواست ویزا نقل می کنند. دانشجوی آینده باید تمام الزامات برنامه را برآورده و از طریق روش استاندارد در یک دانشگاه دریافت کرده باشد یا دانشجو باشد، دعوت نامه توسط دانشگاه ارسال خواهد شد. شما دعوت اصلی را برای ارسال درخواست ویزا خواهید داشت.

شرایط کار و اقامت پس از تحصیل در روسیه

از آن جا که روسیه از کشورهای مطرح جهان از لحاظ پیشرفت و توسعه می باشد، بیشتر دانشجویان پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود خواستار اقامت و کار در این کشور می باشند. بدین منظور دانشجویان فارغ تحصیل می توانند با رعایت شرایطی مجوز اقامت و کار را کسب نمایند. 

به منظور اخذ مجوز اقامت روسیه، متقاضی باید ویزای کار را دریافت کند. در جهت دریافت ویزای کار، متقاضی نیاز به یک پیشنهاد کار یا دعوت نامه از طرف کارفرمای روسی دارد. در صورتی که این پیشنهاد از طرف کارفرمای خصوصی روسی وجود نداشته باشد، متقاضی باید از طریق یک فرد کارآفرین برای ویزای کار خود اقدام نماید. هرچند دریافت ویزای کار از طریق کارآفرین خصوصی بدون آشنایی فرد متقاضی به زبان روسی و آگاهی کامل وی از قوانین حقوقی روسیه کاری سخت و دشوار می باشد.

یکی دیگر از روش های اخذ مجوز کار و اقامت در روسیه، مشاوره با موسسه های کاریابی معتبر می باشد. در این روش، متقاضی مدارک تحصیلی خود را در اختیار این آژانس های کاریابی قرار می دهد و آن ها بر اساس رشته تحصیلی و تخصص بهترین گزینه ممکن را برای متقاضی انتخاب می کنند.

سرمایه گذاری مالی در کشور روسیه و یا ثبت شرکت از دیگر روش های اخذ اقامت و کار در این کشور می باشد. دانشجویان می توانند طرح های تجاری خود را به اداره مهاجرت روسیه ارائه دهند تا آن ها این طرح ها را از لحاظ اقتصادی و مالی مورد ارزیابی قرار دهند. 

در صورتی که متقاضی اخذ اقامت روسیه با فردی ازدواج کند که تابعیت و شهروندی روسیه را داشته باشد، می تواند اقامت کوتاه مدت خود را تمدید کند و به منظور اقامت دائم اقدام نماید.

اگر پس از تمام شدن یک دوره تحصیلی، دانشجو اقدام به ادامه تحصیل در دوره های بالاتر و تحصیلات تکمیلی نماید، می تواند برای اخذ اقامت پس از تحصیل اقدام نماید.

دانشجویانی که در رشته خود دارای نمره های برتر و ممتاز باشند، دانشجوی تمام وقت دانشگاه باشند، گواهی سلامت داشته باشند و بیشتر از 18 سال داشته باشند، می توانند به منظور دریافت مجوز کار پس از فارغ تحصیلی از دانشگاه اقدام نمایند.علاوه بر موارد ذکر شده دانشجو باید تسلط کامل به زبان روسی داشته باشد.

مدارک زیر به منظور اخذ ویزای کار پس از تحصیل در روسیه لازم می باشد:

 • پاسپورت یا کارت شناسایی معتبر،
 • گواهی سلامت مبنی بر عدم ابتلا به بیماری،
 • ارائه مدارکی مبنی بر صلاحیت کار در کشور روسیه،
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزای کار،
 • یک قطعه عکس در اندازه پاسپورت.

پس از ارسال این مدارک و اخذ ویزای کار روسیه، دعوت نامه ای از طرف اداره مهاجرت روسیه دریافت می کنید. به منظور درخواست اقامت پس از تحصیل مدارک زیر را به همراه ویزای کار به سفارت روسیه در کشور خود ارائه دهید:

 1. گواهی سلامت مبنی بر عدم ابتلا به بیماری،
 2. دعوت نامه اداره مهاجرت روسیه،
 3. نامه کارفرما،
 4. پاسپورت معتبر،
 5. یک قطعه عکس در اندازه پاسپورت.

مزایا و معایب تحصیل در روسیه

مزایا و معایب تحصیل در روسیه

مردم کشور روسیه از تحصیل کرده ترین و باسوادترین مردم جهان محسوب می شوند. درخشش این کشور در علوم هوا فضا و نانوتکنولوژی و قرار گرفتن در میان پیشرفته ترین کشورهای جهان، اعطای بورسیه های تحصیلی و برخورداری دانشجویان از تحصیل نسبتا رایگان و جایگاه علمی خیلی خوب در میان دیگر کشورهای جهان، موجب جذب دانشجویان دیگر کشورها به این کشور ابرقدرت جهانی شده است. این کشور علاوه بر دارا بودن دانشگاه های برتر که در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی قرار دارند، دارای دوره های تحصیلی مختلفی برای خیل علاقه مندان به تحصیل در آن سوی مرزها و آب ها می باشد. اما مانند هر کشور دیگری برای تحصیل و زندگی در این کشور سردسیری مزایا و معایبی وجود دارد که در این مقاله فهرست وار به آن ها می پردازیم.

مزایای تحصیل در کشور روسیه:

 1. پایین بودن هزینه های تحصیل به نسبت کشورهای اروپایی،
 2. مدرک بسیار معتبر رشته پزشکی،
 3. رعایت نظم و قانون در جامعه،
 4. روند سهل و راحت اخذ ویزای تحصیلی،
 5. روند سهل و راحت اخذ پذیرش دانشگاه ها،
 6. رابطه علمی نزدیک دانشگاه های روسیه با دیگر دانشگاه های برتر جهان،
 7. ارائه رشته های مختلف تحصیلی در دانشگاه ها،
 8. بالا بودن کیفیت آموزشی،
 9. مدارک دانشگاهی معتبر،
 10. پیروی دانشگاه ها از نظام بولونیا،
 11. اعطای دو مدرک دانشگاهی به دانشجویان (مدرک روسی از دانشگاه روسیه و مدرک اروپایی از دانشگاه اروپایی )،
 12. دانشگاه های مجهز و مدرن،
 13. امکان کار دانشجویی پاره وقت با ساعات محدود ( فقط برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا)،
 14. عدم نیاز به مدرک مهارت زبان انگلیسی ( آیلتس و تافل)،
 15. فاصله جغرافیایی کم با ایران،
 16. تحصیل در رشته پزشکی با دیپلم ریاضی ( به منظور تحصیل در رشته پزشکی داشتن دیپلم تجربی ضروری نمی باشد)،
 17. دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ایران،
 18. ارائه دروس در برخی دانشگاه ها به زبان انگلیسی،
 19. وجود خوابگاه های دانشجویی با هزینه کم،
 20. اعطای بورسیه تحصیلی،
 21. مدرک تحصیلی مورد تایید وزارت بهداشت ایران،

معایب تحصیل در کشور روسیه:

 • عدم ارائه خوابگاه های دانشجویی در طول دوره آمادگی پادفک،
 • عدم پشتیبانی از دانشجویان در خارج از کلاس درس،
 • عدم صدور مجوز کار تمام وقت و دائمی برای دانشجویان خارجی،
 • آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم روس،
 • وجود تعداد زیاد دانشجویان ایرانی،
 • وجود سیستم نمره دهی بر مبنای امتحان پایان ترم،
 • طبیعت سرد مردم روسیه و عدم صمیمیت آن ها،
 • تمرکز کمتر بر فعالیت ها و تکالیف کلاسی دانشجو،
 •  هزینه زیاد مواد غذایی،
 • سختی یادگیری زبان روسی،
 • سردی آب و هوا در بیشتر روزهای سال،
 • عدم فشار از جانب دانشگاه بر دانشجویان برای حضور در کلاس ها،
 • شرکت در دوره آمادگی زبان روسی برای تحصیل در دانشگاه های زبان روسی،

به هنگام بررسی معایب و مزایای تحصیل در کشور روسیه، مطمئنا متوجه شدید که کفه مزایای آن سنگین تر از معایب آن بود. در واقع شرایط تحصیل در روسیه به عنوان یکی از بهترین کشورها شناخته شده است. دانشگاه های این کشور رشته های تحصیلی مختلفی را به علاقمندان تحصیل و علم آموزی ارائه می دهند. از جمله این رشته ها می توان از رشته های مهندسی، پزشکی، علوم پایه، تجارت و بازرگانی، اقتصاد و غیره نام برد.

شرایط تحصیل در مدارس و دبیرستان های بین المللی روسیه

مدارس بین المللی روسیه بنا به دلایلی مشتاقان و طرفداران بسیاری دارد. از جمله این دلایل می توان از بالا بودن کیفیت آموزشی و دارا بودن امکانات آموزشی نام برد. دانش آموزان از خردسالی تا دبیرستان می توانند در این مدرسه ها مشغول به تحصیل شوند. سیستم آموزشی این مدارس به دو بخش ابتدایی و متوسطه تقسیم می شود. دوره ابتدایی از پایه اول تا چهارم و دوره متوسطه از پایه پنجم تا دوازدهم می باشد. هر سال تحصیلی دارای چهار ترم تحصیلی می باشد. برای ورود به این مدارس باید شهریه پرداخت کرد. علاوه بر این، شرط قبولی در این مدارس بین المللی، پذیرفته شدن در آزمون ورودی و مصاحبه حضوری می باشد. میزان شهریه مدارس بین المللی بر اساس نوع مدارس متفاوت است اما از 5.000 دلار تا 10.000 دلار در نوسان است. 

مدارس بین المللی روسیه به چند دسته تقسیم می شوند که مبنای این دسته بندی ها بر اساس انتخاب یک مدرسه برتر با گزینه های منحصر به فرد می باشد:

 • مدارس آمریکایی، 
 • مدارس کانادایی، 
 • مدارس انگلیسی،
 • مدارس آلمانی،
 • مدارس بین المللی مسکو و سن پترزبورگ.

از مدارس بین المللی روسیه می توان این مدارس را نام برد:

 • مدرسه بین المللی فرانسه ( ارائه دروس به زبان فرانسه، از 3 تا 18 ساله)،
 • مدرسه SAAS (ارائه دروس به زبان های انگلیسی، فرانسه، روسی، آلمانی و اسپانیایی، از 6 تا 17 ساله)،
 • مدرسه بین المللی مسکو(ارائه دروس بر اساس برنامه تحصیلی انگلیسی، از 2 تا 18 ساله)،
 • مدرسه بین المللی بریتانیا( ارائه دروس بر اساس برنامه تحصیلی روسی و انگلیسی، از 3 تا 17 ساله).

امتیاز های مدارس بین المللی در روسیه:

 1. دارا بودن خوابگاه های دانش آموزی،
 2. بالا بودن امنیت اجتماعی و آرامش دانش آموزان،
 3. فراگرفتن زبان انگلیسی در کنار یک زبان دیگر.

به منظور آشنایی با سیستم آموزشی و نظام تحصیلی مدارس بین المللی به طور اجمالی به معرفی یکی از این مدارس می پردازیم.

مدرسه بین المللی کمبریج

این مدرسه در سال 2009 در ابتدا با نام مدرسه بین المللی آتلانتیک تاسیس شد. در این مدرسه 600 دانش آموز از 20 کشور مختلف جهان در حال تحصیل می باشند. کودکان از سن پنج تا نوزده سالگی می توانند در این مدرسه تحصیل کنند. زبان تدریس در این مدرسه انگلیسی و روسی می باشد. این مدرسه از مقاطع تحصیلی مختلفی تشکیل شده است: کودکستان، راهنمایی، دوره اول دبیرستان، دوره دوم دبیرستان و دوره پیشرفته. ساختمان های مجزای این مدرسه در نقاط مختلف شهر مسکو قرار دارد. شهریه این مدرسه بین 900.000 روبل تا 1300.000 روبل در نوسان است. علاوه بر این، در حدود 5000 یورو تا 7500 یورو نیز باید پرداخت کرد.

در کشور روسیه 46 مدرسه دارای کلاس جهانی B می باشند و از این تعداد، 44 مدرسه به زبان انگلیسی و دو مدرسه دیگر به زبان های انگلیسی و روسی تدریس می کنند.

بیمه دانشجویی در روسیه

بیمه دانشجویی پس از اخذ پذیرش در دانشگاه ها، یکی از موارد مهم برای تحصیل و زندگی در کشورهای مختلف جهان می باشد. دانشجویان خارجی نیز مانند دیگر افراد در معرض بیماری و مشکلات جسمانی قرار دارند و در این میان برخورداری از یک بیمه مطمئن می تواند خیال آن ها را از بابت روزهای سخت راحت کند.

اغلب دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در روسیه دارای بیمه مسافرتی هستند. اما این نوع بیمه برای درمان سرپایی و اورژانسی مناسب است و در مواردی که دانشجو ناچار به بستری در بیمارستان باشد، کاربردی ندارد و خود دانشجو باید هزینه های درمانی را پرداخت کند. بیمه های دانشجویی شامل پوشش هزینه درمان های فوری و سرپایی، هزینه های دندانپزشکی، هزینه مشاوره های پزشکی و در صورت نیاز بازگرداندن دانشجو به کشور محل زندگی وی می باشد. در صورتی که دانشجو فاقد بیمه درمانی باشد، به منظور برخورداری دانشجویان از خدمات اورژانسی و درمان های سرپایی، ارائه ویزا و یا کارت دانشجویی کفایت می کند. طبق قوانین جدید کشور روسیه، همه افراد برای ورود به خاک این کشور باید تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گیرند. دانشجویان برای دریافت بیمه درمانی بایستی قبل از ورود به خاک روسیه اقدام نمایند. برای هر هدفی که به روسیه سفر می کنید، در همان بدو ورود بایستی این بیمه را تهیه نمایید.

بیمه دانشجویی در روسیه

در صورتی که دانشجو بیمه درمانی نداشته باشد و ناچار به بستری در بیمارستان باشد، همه هزینه های درمانی به عهده خود دانشجو می باشد.

بیمه VHI یکی از متداول ترین بیمه های کشور روسیه است که توسط شرکت های بیمه گر و یا دانشگاه ها به دانشجو ارائه می شوند. در صورتی که دانشجو این بیمه را از طریق دانشگاه تهیه نماید، مشمول تخفیف دانشجویی می شود. مدت اعتبار این بیمه از سه ماه تا یک سال می باشد.

اگر دانشجو از بیمه های خصوصی استفاده کند، هزینه های پزشکی را به صورت نقدی پرداخت می کند و هنگامی که تحصیلات خود را در روسیه تمام کرد و به کشور خود بازگشت، هزینه های درمان خود را از شرکت بیمه دریافت می کند.

بیمه های دانشجویی خدمات درمانی مختلفی را تحت پوشش خود قرار می دهند. از جمله این خدمات می توان به هزینه های بستری در بیمارستان، هزینه های درمان های سرپایی و اورژانسی، هزینه حمل و نقل پزشکی و هزینه های بازگشت دانشجو به وطن خود اشاره کرد.