تحصیل در ترکیه

کشور ترکیه کشوری اوراسیایی (اروپایی- آسیایی) است که هم دارای فرهنگ غربی می باشد هم فرهنگ شرقی؛ زبان رسمی مردم ترکیه ، ترکی است اما زبان های ارمنی و کردی نیز در میان برخی از مردم و قوم ها رایج می باشد. ادامه تحصیل در ترکیه با داشتن دانشگاه های معتبر در سطح جهانی با امکانات بسیار عالی و هزینه های بسیار مناسب مقصد بسیاری می باشد. دانشگاه های ترکیه اعتبار علمی بسیار بالای برخوردار است و اغلب دانشگاه ها برای ارتقاء سطح علمی خود با دانشگاه های معتبر جهانی ارتباط مستقیم دارند به طور مثال دانشگاه حاجت تپه ترکیه به طور مستقیم با دانشگاه هاروارد آمریکا در ارتباط است.

مقاله پیش رو یکی از کامل ترین و جامع ترین مقالات در زمینه تحصیل در ترکیه است، تقریباً هر چیزی راجع به تحصیل در ترکیه بخواهید، می توانید با مطالعه این مقاله کسب کنید، رئوس برخی عناوین این مقاله به شرح زیر است؛

 • شرایط تحصیل در ترکیه برای خارجی ها
 • شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه در مقاطع مختلف از لیسانس تا دکترا
 • دانشگاه های معتبر ترکیه
 • هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه
 • شرایط کار دانشجویی در ترکیه
 • شرایط اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های ترکیه
 • شرایط اخذ اقامت دانشجویی ترکیه
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه

تحصیل در ترکیه بنا به دلایل فراوانی این روزها مورد توجه افراد زیادی از سرتاسر دنیا به ویژه جوانان جویای تحصیل و دانش کشورمان قرار گرفته است. از این دلایل می توان به کیفیت آموزشی بالا، هزینه های زندگی پایین، هم سو بودن کیفیت آموزشی با استانداردهای جهانی، آداب و رسوم مشترک و همزبانی اشاره کرد.

دانشگاه های کشور ترکیه از رنکینگ و رتبه بندی های جهانی بسیار خوبی برخوردار می باشند و دانشجویان خارجی را برای ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر کشورهای اروپایی و آمریکا آماده می کنند.

دانشجویان خارجی به منظور پذیرش در دانشگاه های این کشور باید در ابتدا مدارک لازم را تکمیل و ارسال نمایند.از جمله این مدارک می توان فرم درخواست از دانشگاه را نام برد که هر دانشگاه فرم درخواست متفاوتی دارد. ترجمه گواهی دیپلم دبیرستان به زبان ترکی، ترجمه ریزنمرات دبیرستان به ترکی، گواهی مبنی بر تمکن مالی و توانایی تامین هزینه های زندگی در مدت تحصیل از دیگر مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشجویی می باشد.

یکی از موارد مهم در اخذ پذیرش دانشگاه های ترکیه، مهارت به زبان ترکی و یا انگلیسی است. دانشجویانی که تمایل به ثبت نام در رشته هایی دارند که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، بایستی مدرک مهارت و تسلط به زبان انگلیسی را ارائه دهند. اگر دانشجویی فاقد این مهارت و مدرک می باشد، باید در دوره آمادگی زبان انگلیسی شرکت کند که توسط کالج یا دانشگاه برگزار می شود. لازم به ذکر است  شهریه رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، به نسبت دیگر رشته ها و دانشگاه ها بیشتر است. دانشجویانی که تمایل به ثبت نام در رشته هایی دارند که به زبان ترکی تدریس می شوند، بایستی در آزمون تومر شرکت کنند و نمره لازم را کسب نمایند.

دانشگاه های ترکیه از لحاظ شرایط برگزاری آزمون های ورودی با هم متفاوت هستند. در واقع هر دانشگاهی آزمون های خاص خود را دارد. اما به طور کلی آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه شامل آزمون زبان ترکی تومرو آزمون یوس می باشد.

از دیگر موارد ضروری به منظور تحصیل در ترکیه، اخذ مجوز اقامت می باشد. در صورتی که دانشجویی در آزمون های ورودی و زبان نمره لازم را کسب نماید، پذیرش دانشگاه به وی اعطا می شود و بر اساس همین نامه پذیرش، دانشجو می تواند به سفارت ترکیه در کشور محل زندگی خود مراجعه نماید و درخواست ویزای تحصیلی دهد.  پس از اخذ ویزای تحصیلی دانشجو باید به منظور اخذ مجوز اقامت دانشجویی به اداره مهاجرت مراجعه نماید. پس از یک ماه مجوز اقامت دانشجویی به متقاضی اعطا می شود که هر سال باید آن را تمدید کرد. البته در شرایط خاصی امکان رفتن به ترکیه بدون گرفتن ویزای دانشجویی نیز فراهم است.

اغلب هموطنان ما تحصیل در ترکیه را به جهت همسایگی و هم از جهت اشتراک های فرهنگی انتخاب می کنند، مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل نیز می تواند در کنار راه های دیگر مهاجرت مثل سرمایه گذاری در ترکیه ، اخذ ویزای کار در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک با شما کمک کند. البته شایان ذکر است در این کشور معمولاً افراد به می توانند نسبت به اخذ اقامت ترکیه اقدام کنند ولی اخذ تابعیت ترکیه امری بسیار دشوار و تقریباً محال است!

معمولاً افراد متقاضی تحصیل در ترکیه سوالاتی در زمینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه ، هزینه تحصیل در ترکیه و غیره را مطرح می کنند، ما در این مطلب به بررسی شرایط اعزام دانشجو به ترکیه و تحصیل در این کشور می پردازیم.

تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه

مسولان کشور ترکیه بر این عقیده هستند که پیشرفت کشورترکیه بستگی تام به وضعیت و کیفیت آموزشی دانش آموزان و مدرسه های این کشور دارد، بر همین اساس بخش زیادی از بودجه این کشور صرف بالابردن کیفیت آموزشی مدرسه ها و هماهنگ نمودن سیستم آموزشی با استانداردهای جهانی می شود.

تحصیل درهمه 12 سال تحصیلی برای دانش آموزان کشور ترکیه رایگان است. سیستم آموزشی این کشور متشکل از چهارسال ابتدایی سطح اول، چهار سال ابتدایی سطح دوم و چهار سال آموزش متوسطه می باشد. سن شروع مدرسه در ترکیه هفت سالگی است و پس از تمام شدن سطح اول و دوم ابتدایی به دانش آموزان مدرک دیپلم ابتدایی اعطا می شود. پس از پایان دوره متوسطه، دانش آموزان موفق به دریافت مدرک دوره متوسطه می شوند که با این مدرک می توانند در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کنند و وارد دانشگاه ها شوند. دبیرستان های ترکیه به صورت خصوصی و دولتی می باشد. دبیرستان های خصوصی شامل مدارس بین المللی می باشد که در این مدارس به زبان ترکی و انگلیسی تدریس می شود.

در مدارس بین المللی، دانش آموزان از هر طیف و ملیتی وجود دارند. سیستم آموزشی این مدارس بر اساس سیستم آموزشی کشورهایی چون فرانسه، انگلیس و آمریکا می باشد. در این مدارس، درس ها عمدتا به زبان انگلیسی تدریس می شوند و در بیشتر موارد زبان های دیگر نیز آموزش داده می شوند. فعالیت های مختلفی در این گونه مدارس انجام می شود که به طور خلاصه می توان برگزاری کارگاه های آموزشی و مهارت آموزی، اردوهای تفریحی و ورزشی و همچنین جشن های سنتی کشورترکیه  را نام برد.

از آن جا که خدمات آموزشی و امکانات تحصیلی در مدارس بین المللی با دیگر مدارس معمولی فرق می کند، هزینه تحصیل در این مدارس نیز نسبت به مدارس معمولی بیشتر است. کودکان با تحصیل در این مدارس خاص، به دلیل متنوع بودن دانش آموزان از لحاظ ملیت و فرهنگ، با آداب و رسوم و فرهنگ دیگر کشورهای جهان آشنا می شوند و ضمن تحصیل روابط اجتماعی خود را ارتقا می دهند و سازگاری بیشتری با دیگر افراد پیدا می کنند.

به منظور ثبت نام دانش آموزان در مدارس بین المللی ترکیه، در ابتدا دانش آموزان باید در آزمون ورودی این مدرسه ها پذیرفته شوند، البته برخی از این مدارس فقط با اخذ شهریه و مدارک ثبت نام را انجام می دهند. گروه سنی برای ورود به این مدارس از سه تا هجده سال می باشد. این مدارس مجهز به  سالن های بزرگ ورزشی، آزمایشگاه های مجهز و به روز، کتابخانه های پر از کتاب و استخر می باشند.

شهریه ثبت نام در این مدارس برای یک سال تحصیلی، بین 15.000 تا 30.000 دلار می باشد. این هزینه شامل کلاس های فوق برنامه، وعده های غذایی، کتاب های آموزشی و شهریه تحصیل می باشد. پس از گذراندن این دوره تحصیلی به دانش آموزان مدرک دیپلم بین المللی اعطا می شود که با این مدرک می توانند به راحتی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر اروپا و آمریکا اقدام نمایند. به منظور تحصیل در این مدارس مدارک زیر لازم می باشد:

 • ریز نمرات دانش آموز در سال های قبل، ترجمه شده؛
 • کپی پاسپورت دانش آموز؛
 • گواهی سلامت دانش آموز؛
 • چهار قطعه عکس از دانش آموز و والدین وی.

شرایط پذیرش از دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه از اعتبار بین المللی برخوردارند و مدارک آن ها در سراسر دنیا معتبر می باشد. زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه انگلیسی، فرانسوی، ترکی و آلمانی است که البته با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیر می باشد. دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی- واحدی ارائه می شود و کلاس ها در 3 ترم پاییز، بهار و تابستان برگزار می شود که ترم پاییز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه، ترم بهار از ماه فوریه تا ماه ژوئن و ترم تابستان از ماه جولای تا آگوست می باشد.

یکی از شروط اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل در ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها می باشد. آزمون ورودی برای هر دانشگاه به صورت مجزا برگزار می شود و شرایط سنی ندارد و داوطلبان با هر سنی و تنها با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می توانند در این آزمون شرکت کنند. زبان تدریس در اغلب دانشگاه های ترکیه، ترکی استامبولی است و برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ترکی استامبولی ندارند دوره های رایگان یادگیری زبان برگزار می شود.

تحصیل در ترکیه پذیرش مقطع کارشناسی یا لیسانس

دانشگاه های ترکیه به دو صورت خصوصی و دولتی می باشند. به منظور تحصیل در دانشگاه های دولتی، متقاضی باید در آزمون یوس(YOS) شرکت کند و نمره لازم را کسب نماید. این آزمون در هر دانشگاه به طور جداگانه برگزار می شود. سیستم آموزشی دانشگاهی ترکیه ترمی واحدی است و ازاین لحاظ مانند دانشگاه های آمریکا می باشد.

مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی یا لیسانس کشور ترکیه چهار سال می باشد. به منظور پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه، متقاضی ملزم به شرکت در آزمون های یوس (YOS) و یا ست (SAT) می باشد. هر دانشگاه این آزمون ها را بر اساس شرایط خاص خود برگزار می کند. دانشگاه های خصوصی با شرط معدل دیپلم و پیش دانشگاهی و مدرک تسلط به زبان انگلیسی پذیرش دانشجو را انجام می دهند، هرچند برخی دانشگاه ها بدون نیاز به مدرک زبان نیز اقدام به پذیرش می کنند، البته در صورتی که  دانشجو در دوره های آمادگی زبان شرکت نماید که توسط خود دانشگاه برگزار می شود.

آزمون یوس (YOS) شامل سوالاتی از درس ریاضیات، هندسه، هوش می باشد. اگر به زبان ترکی تسلط و مهارت ندارید و یا نمره لازم این زبان را کسب نکردید، نگران نباشید. دانشگاه برای شما کلاس های آمادگی زبان ترکی برگزار می کند و سپس در آزمون تومر شرکت می کنید. برای ثبت نام در این کلاس ها نیز نگران نباشید، مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی مقدمات ثبت نام شما در این دوره های زبانی را در کالج های ترکیه فراهم می کنند. آزمون ست(SAT) یک آزمون استاندارد برای پذیرش در مقطع کارشناسی ترکیه می باشد که شامل درس ریاضیات، نگارش و درک مطلب است که حداکثر نمره لازم برای آن 800 می باشد.

دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش در دوره لیسانس می شوند، می توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی درخواست دهند. بورسیه تحصیلی در کشور ترکیه از این جهت حائز اهمیت است که با این بورسیه، دانشجو می تواند به راحتی هزینه های تحصیل، محل اقامت و مسکن، بیمه و حمل و نقل عمومی را تامین نماید. در واقع تحصیل با استفاده از بورسیه تحصیلی در ترکیه نسبتا رایگان می باشد. پس از پایان دوره کارشناسی به دانشجو مدرکی اعطا می شود که مورد تائید بیشتر کشور های اروپایی می باشد و دانشجو می تواند برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه های برتر اروپا اقدام نماید. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه های ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت و علوم ایران می باشند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های دولتی که دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود، سالانه بین 500 تا 1800 دلار و برای دانشگاه هایی که دروس به زبان ترکی تدریس می شود، بین 300 تا 800 دلار می باشد. هزینه دانشگاه های خصوصی خیلی بالاتر و سالانه بین 5000 تا 20.000 دلار می باشد. دانشجویان ضمن تحصیل در مقطع کارشناسی در صورتی که مسلط به زبان ترکی باشند، می توانند به صورت پاره وقت، هفته ای 10 ساعت کار کنند.

تحصیل در ترکیه پذیرش مقطع کارشناسی ارشد

کشور ترکیه به دلیل کیفیت آموزشی بالا در سطح تحصیلات تکمیلی و دکترا و رنکینگ و رتبه بندی جهانی دانشگاه ها و امکان انتقال و تبادل دانشجو به کشورهای اروپایی به سکوی پرتابی تبدیل شده است که خیل علاقه مندان را رهسپار این کشور می کند. دانشگاه های ترکیه به منظور پذیرش دانشجویان شرایط متفاوتی دارند. مدت زمان دوره کارشناسی ارشد 2 سال می باشد و دانشجو باید 120 واحد درسی را بگذراند.

 • مدارک لازم به منظور اخذ پذیرش در رشته های کارشناسی ارشد ترکیه:
 • مدرک تحصیلی لیسانس به همراه ترجمه رسمی آن؛
 • ریزنمرات دوره تحصیلی لیسانس به همراه ترجمه آن؛
 • نامه تائیدیه دانشگاه
 • پاسپورت با شش ماه اعتبار؛
 • انگیزه نامه؛
 • کپی کارت شناسایی و شناسنامه به همراه ترجمه رسمی آن.

دانشجویانی که دوره تحصیلی لیسانس خود را در کشور دیگری به جز ترکیه گذرانده باشند، باید به سفارت ترکیه در کشور خود مراجعه کنند تا سفارت مدارک آن ها را تائید نماید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه به دو صورت می باشد: دوره تحصیلی با پایان نامه و دوره تحصیلی بدون پایان نامه. اگر خواستار ادامه تحصیل در دوره های با پایان نامه می باشید، بایستی در آزمون ALES شرکت کنید. متقاضیانی که خواستار ادامه تحصیل در دوره های بدون پایان نامه می باشند، نیازی به شرکت در این آزمون ندارند. درصورت انتخاب دوره تحصیلی کارشناسی ارشد بدون پایان نامه، تسلط به زبان انگلیسی به عنوان مهارت مورد نیاز درنظر گرفته نمی شود، اما به عنوان فردی که خواستار ادامه تحصیل در کشور ترکیه می باشید، دانستن زبان انگلیسی شرط لازم می باشد. در برخی رشته های کارشناسی ارشد که به زبان انگلیسی تدریس می شود، ارائه مدارک مهارت زبان انگلیسی مورد نیاز می باشد. به منظور پذیرش در بعضی از دوره های کارشناسی ارشد، دانشگاه ها مصاحبه های علمی را نیز تدارک می بینند.

هزینه شهریه در مقطع فوق لیسانس بر اساس دانشگاه و رشته متفاوت می باشد. اما به طور کلی هزینه شهریه در دانشگاه های دولتی که زبان تدریس آن ها انگلیسی است، سالانه 500 یورو می باشد. این هزینه در دانشگاه های خصوصی سالانه در حدود 12000 یورو می باشد.

شرایط اخذ پذیرش دوره های دکترا در ترکیه

به منظور پذیرش در دوره های دکترا دانشگاه های ترکیه، هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد. اما به طور کلی ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد و ریزنمرات به همراه ترجمه آن؛
 • ارائه مدرک کارشناسی و ریزنمرات به همراه ترجمه آن؛
 • ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریزنمرات به همراه ترجمه آن؛
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش؛
 • ارائه رزومه تحصیلی و علمی؛
 • ارائه اسکن پاسپورت؛
 • ارائه انگیزه نامه؛

طبیعتاً داشتن مقاله و همچنین پروپوزال برای استاد یا دانشگاهی که قصد پذیرش در مقطع دکترا را دارد، اهمیت بسزایی خصوصاً در زمینه پذیرش و بورسیه دارد.